Foto: Shutterstock

Näiteks ei riku hallitus mitte üksnes kodu esteetilisust, vaid kahjustab ka tervist. Selles artiklis jagame soovitusi hallitusest ja katlakivist lõplikult vabanemiseks.

Kuidas hallitusest ja katlakivist vabaneda?

Katlakivi tekib tavaliselt kohtades, mis on veele kõige lähemal, nagu veekraan, kraanikauss, dušinurk jms.

Hallitus võib aga tekkida seintele, põrandale ja lakke ning erinevatele pindadele, nagu puit, mööbel, toit ja ka plastik.

Katlakivi eemaldamiseks piisab spetsiaalsete puhastusvahendite kasutamisest. Hallituse eemaldamine on aga keerulisem ülesanne, sest kui see juba kord tekib, hakkab ta kergesti levima ning isegi puhastamise järgselt tekib see sama koha peale uuesti.

Kodus vohav hallitus ja haigused on omavahel lähedalt seotud - hallitus võib esile kutsuda köhimist, peavalu ning erinevaid hingamisteedega seotud haiguseid.

Eelkõige tasuks mõelda hallituse tekkimise ennetamisele, sest tagajärgedega tegelemine on keerulisem.

Mõned nõuanded:

Tuvastage probleemsed piirkonnad. Pöörake tähelepanu kohtadele, kuhu niiskus koguneb - olgu selleks kelder, pööning või vannitoa seinad. Kui leiate koha, mis on hallituse tekkimiseks soodne, proovige see võimalikult kiiresti ära kuivatada ja selleks, et vältida edaspidist hallituse tekkimist, on soovitatav paigaldada ka niiskusekoguja.

Eemaldage niiskus. Ärge jätke märgi esemeid pikemaks ajaks suletud ruumidesse (need tuleks kuivatada 48 tunni vältel).

Kui vannitoa põrand saab liiga märjaks, proovige see võimalikult kiiresti ära kuivatada.

Lisaks ärge jätke toidujäätmeid kööki vedelema, sest toidule tekkib hallitus kiiresti ning see levib õhu kaudu kiiresti. Hallituse tekkimise vältimist aitab ka korralik ning pidev tubade tuulutamine.

Hoolitsege taimede eest. Taimede niiske muldpinnas on äärmiselt soodne koht hallituse tekkimiseks. Ärge kastke taimi üle, puhastage teatud aja tagant taimepottide all olevaid taldrikuid ning jälgige pinnast, et hallituse tekkimist tuvastada.

Need meetmed peaksid aitama teil ebameeldiva hallituse tekkimist vältida – järgige neid ja loodetavasti teie vannitoas ja köögis hallitust ei teki.

Hallituse ja katlakivi eemaldajad – millist valida?

Soodsates tingimustes paljunevad hallituse eosed eriti kiiresti ja nende hävitamine on väga keeruline – isegi kui eemaldate nähtava hallituse, on väga tõenäoline, et nähtamatud eosed on juba levima hakanud.

Sellisel juhul on abiks spetsiaalsed hallitust hävitavad vahendid:

 • kontsentreeritud hallitusvastane vahend;
 • antiseptiline hallitusvastane vahend;
 • mugavaks pihustamiseks mõeldud puhastusvahend;
 • antibakteriaalne vahend.

Valige kõige sobivaim vahend, lähtudes kohast, kus hallitus tekkis ja teile kõige otstarbekamast puhastamise viisist.

Näiteks väiksemaid kohti, nagu dušikabiin, on parem puhastada pihustatava vahendiga ning seintelt või laest hallituse eemaldamiseks on parim vahend käsn või lapp.

Katlakivi saab samuti erivahenditega lihtsalt ja kiirelt eemaldada. Soovitatav on valida puhastusvahend, mis sobib kõige paremini köögis või vannitoas oleva alaga: näiteks mõned vahendid on mõeldud katlakivi eemaldamiseks WC-potist, teised aga veekraanidelt, dušikabiinidelt või vannist.

Milliseid ohutusmeetmeid enne puhastama asumist rakendada?

Hallituse ja katlakivi eemaldamisel on eriti oluline järgida teatud reegleid, nippe ja ohutusmeetmeid:

 • Lugege tähelepanelikult puhastusvahendi kasutusjuhendit ja järgige seda puhastamise juures. Oluline on puhastusvahendit piisavalt kaua hoida puhastataval pinnal. Samas jälgige tootepakendil olevaid juhiseid, sest liiga kauaks seisma jäetud puhastusvahend või kahjustada pinda. Suurem osa vahendeid tuleb jätta peale vähemalt pooleks tunniks, et tagada hallituse või katlakivi tõhus eemaldamine.
 • Kasutage puhastades kummikindaid ja respiraatorit, et vältida puhastusvahendi liigset sisse hingamist ja kätele sattumist, sest tugevad kemikaalid võivad kahjustada nii nahka kui hingamisteid. Lisaks jälgige hoolikalt, et puhastusvahend ei sattuks silma ning te hoiustate seda lastele kättesaamatus kohas.
 • Hoolitsege selle eest, et kohad, kus hallitust puhastate, oleks tihedalt suletud. Hallituse eosed rändavad õhus väga kergelt, mistõttu tuleb sulgeda puhastatava ruumi uks ja katta kõik õhuavad, mille kaudu hallitus teistesse ruumidesse saab tungida.
 • Hallituse täielikuks hävitamiseks tuleb kaotada ka kõige väiksemad plekid. Lisaks puhastusvahendile tuleks kasutada ka käsna või kraapijat, et eosed ka väiksematest pragudest puhastada. Vältige kuiva hallituse puhastamist, kuna kuivana levib see kergemini.
  Kuivatage puhastatud ala korralikult. Iga plekk, mis märkamatuks jäi, võib hallitusprotsessid uuesti käima lükata. Kuivatades võivad esile tulla puhastamata jäänud kohad. Korrake puhastusprotsessi kuni olete kõik plekid eemaldanud.
 • Katlakivi puhastades ärge nühkige pindu liiga teravate käsnadega. Katlakivieemaldajal on abrasiivsed omadused, mistõttu võib korduva puhastamise käigus puhastatav ese kriimustuda.
 • Pärast puhastamist tuulutage võimalusel ruume.

Allikas: K-Rauta