Üks auto - öösel Riias, hommikul Pärnus. Fotod: Bianca Mikovitš, Madis Must

Ööturg on viies angaaris ja nende ümbruses tegutseva Riia keskturu kõige tahumatum osa, mis mõeldud eelkõige hulgiostjatele. Kauplemine käib kolmel tellismajade vahelisel kaubatänaval nii autodest kui ka suurematest ja väiksematest laohoonetest. Eesti, Leedu, Läti ja Poola numbrimärkidega rekad ja kaubikud voorivad pidevalt sisse-välja.


Ööl vastu esmaspäeva on pärast südaööd kohal kaks Eesti numbrimärkidega valget kaubikut. Erinevatelt kauplejatelt soetatakse paari tunni jooksul maasikaid, tomateid, küüslauku ning kastide viisi mureleid ja kultuurmustikaid.

Ühe Läti maasikakasvataja sõnul oli Eesti kaubikuid siin mitu korda rohkem siis, kui kohalike maasikate kõrgaeg veel kätte polnud jõudnud.

Vastu hommikut saabuvad renditud järelhaagisega linnamaasturiga mees ja naine, kes tõstavad tühjad kastid haagisest välja ning toovad erinevate kauplejate juurest uued asemele. Kaubaks läheb paarkümmend kasti maasikaid, sama palju tomateid, neli kotti kartuleid, helerohelisi suvikõrvitsaid, kurke ning muud. Töö kiire ja korralik.

Autoregistrist näeb, et tehnilised ülevaatused sel ööl turul käinud masinatele on tehtud Pärnus, Tartus ja Tallinnas, ent vastavate linnade turgudel samu autosid silmata ei õnnestu.

Ostmine käib täie hooga

Ööl vastu teisipäeva on kauplejaid rohkem. Eestist tulnud masinaid võib öö jooksul loendada viis-kuus tükki. Kaks neist on oma ülevaatuse teinud Ida-Virumaal. Pärnust on kohale sõitnud tumepunane kaubik, kelle juht tõstab suurema osa autost täis maasikaid. Ruumi jääb ka küüslaugule, kultuurmustikatele, tomatile ning kurgile.


Tartust on kohal juba eilsest tuttav mees valge kaubikuga. Ühe peatuse teeb ta taas marjalao juures, aga käib ka mujal.

Kolleeg annab hommikul Pärnu turult teada, et punane kaubik on turule jõudnud ning Riiast toodud maasikad lähevad kümmekonnale letile eriti magusa Eesti maasikana müüki. Teistel köögiviljadel pole päritolumaad märgitud, millegipärast tunnistab vaid tomat, et on pärit Poolast.

Tartu väliturul näeb teine kolleeg samal ajal, kuidas Riias kahel ööl nähtud valge kaubik sõidab parkla kõige tagumisse nurka. Osa kaupa tõstetakse teise autosse ning osa veetakse käsitõstukiga turu peale, kus see mitme leti vahel ära jagatakse. Murelite ja mustikate puhul märgitakse päritoluks Poola või Hispaania, aga hernes läheb müüki sildiga “Eesti”.

Libapäritolu maasikad on turul avalik saladus

Pärnu turul on nii neid, kes müüvad ausalt oma raske tööga kasvatatut, kui need, keda nimetatakse kokkuostjateks ning kes toovad Eesti toodangu nime all kauba sisse „kuskilt mujalt“ ning turustavad odavamalt korraga paljudel lettidel. Ostjale jääb mulje, et müüakse erinevat kaupa, tegelikult on letid komplekteeritud samast kaubikust.


Turul on levinud arvamus, et kaup on ehk Eesti talunikelt odavamalt sisse ostetud (ning seetõttu müüakse seda Eesti päritolule viidates), kuid Maalehe eksperiment Riia turult näitas, et tegelikult tuuakse hooajalist köögivilja Lätist, kuhu see jõuab omakorda erinevaid teid pidi.

Turumüüjatele on teada, kes müüb oma, kes sissetoodut, kuid valjusti sellest ei räägita. „Näe, sellel on enda maasikas,“ juhatati vaikselt. „Need kurgid on Lätist, kindlasti juba nädala seisnud. Ööseks pannakse külmikuga autosse, välja näevad värsked, aga tegelikult pole.“

Staažikate kauplejate kinnitusel teavad skeemist ka püsiostjad. „Ostavad, sest saavad sealt odavamalt,“ põhjendas üks müüjatest.

Maalehele on ka teada juhtum, kus konkreetselt on Pärnu turul oma talu sildi alt müüdud Riiast toodud teadmata päritolu maasikaid.

Kõik turule!

Ööl vastu esmaspäeva Riia ööturule saabudes aitas esmamuljet luua kehaliikmeist kange mees, kes vihmaveetorust jooksvat vett jõi ning seejärel kodutute varjupaigana tegutseva maja najale magama vajus.


Vastu hommikut leidsin ühest hoonest lihtsakoelise, ent sõbraliku töötajaga kohviku, mis avab uksed üksnes kella neljast kella kaheksani, mil ööturg on kõige elavam.

Paberist taldrikul ning kilesse pakendatud praemuna, juustu, lihaviilu või kotletiga võileiva saab kätte ühe euroga. Sageli soetavad lühikeseks ajaks sisse astuvad kauplejad ka masinakohvi või pitsi viina – kellele kuidas meeldib.

Vaata ka galeriid Riia ööturult!