Maailmakuulus Alhambra mõjub imena ka praegu, kui hiilgeaeg on möödas.

Juba lõunane mitme tunni pikkune siesta näitab, et ülearu hispaanlane ei pinguta. Ehkki lõunamaa lõõskava päikese all on küllap keskpäeval ka raske tööd teha.

Päikese, aga võib-olla veelgi enam argimurede eest põgenesid oma varjulistesse aedadesse, mida me praegu tunneme Generalife aedade nime all, ka Hispaania mauridest pealikud, Alhambra palee valitsejad.  

Maailmakuulsat Alhambra paleed peetakse külastatavuse poolest Hispaania üheks suurimaks vaatamisväärsuseks. Ja pole ka ime. See Granada linna kohal mäetipus kõrguv punastest tellistest loss (alhambra tähendabki tõlkes punast), õigemini küll terve hoonetekompleks on muljetavaldav. Mis siin imestada - VIII sajandil Aafrikast üle Gibraltari väina Hispaania pinnale jõudnud mauride arhitektuur on niivõrd kaunis, et seda võiks nautima jäädagi. Hingematvalt kaunid vaated avanevad ka ülalt palee juurest alla Granada linnale.    

Alhambra oli viimane mauride kants Hispaanias, kuni nad 1492. aastal sealtki välja löödi. Enne seda jõudis aga ses Nasriidide dünastia XIII sajandil ehitatud lossis elada 22 mauri kuningat oma naiste ja armukestega.

Kõrbest ajas maure Hispaaniat vallutama vesi, ka Alhambrasse  rajasid nad oma oaasi rohkete veesilmade, basseinide, purskkaevudega. Vesi polnud aga neile islami­usulistele moslemi ülikuile vaid nautlemiseks, see oli jõu, võimu ja jõukuse sümbol. Seepärast võttis mauri kuningas kõrbest tulevaid saadikuid vastu ruumis, õigemini sisehoovis, mille välibasseinist peegeldusid vastu lossimüürid oma täies ilus ning hiilguses.  

Siiski ei olnud Alhambra rohkete küpressidesse peitunud aedade ning suvepaleega sugugi kõigi jaoks maapealne paradiis. Legend räägib, et üks lossi valitsejaist lasi maha raiuda ühe suguvõsa 37 mehe pead, kuna ei teadnud täpselt, kes neist tema naise armuke oli. Kuivanud küpressi, mille all sultani naine oma armukesega salaja kohtus, näidatakse aga siiani turistidele. Usu siis või ära usu!

Kui mauride ajal elas palees ning seda ümbritsevas linnakus paar tuhat inimest, siis tänapäeval külastab Alhambrat ja Generalife aedu iga päev 7700 inimest. Rohkete küpressihekkide, rooside, oleandrite, kokku 150 erineva taimega aedade korrashoidmiseks on palgatud 30 aednikku ning kuigi meie giid ütles alguses, et selle suurejoonelise ilu iga päev nautimiseks võime pakkuda end kärneritööd tegema, ei tasu seda uskuda. Alhambra palee aedniku ametikoht on nii hinnaline, et seda pärandatakse vaat et isadelt poegadele.