Foto: Ivar Soopan, Maaleht

Maalehe retkelised olid juba käinud tohutul Langijökulli liustikul ja selle sisemuses jääkoobastes, ent üks väiksem liustik ootas meid veel ees. See oli Sóheimajökull.

Giid Askur Alas ütles, et on aastate jooksul näinud, kuidas kliima soojenemise tõttu on see jäämass jõudsalt sulanud. Eri aegadel läheduses olnud vulkaanipursked on liustiku osaliselt tuhaga katnud ja jääväli näheb välja tumehall, siit-sealt paljastumas valgeid ja helesiniseid toone.

Turistid saavad liustikul jäänaeltega ronida, aga meie reisi eesmärk see polnud – jalutasime jäämassi piiril ja nautisime ahhetamapanevat vaadet.

Kõik see vesi, mis liustikelt sulab, voolab mägedest alla laavaväljadele loendamatute koskedena. Mõni neist on eriti võimas. Näiteks Seljalandsfossi kosk on u 60 meetri kõrgune. Eriliseks teeb selle kose asjaolu, et mühiseva veemassi tagant saab läbi jaluda ja nii looduse jõudu tunnetada.

Sama võimas oli ka Skógafossi kosk, mis kõrguselt sama, aga mille veejõud oli end jaganud laiemale alale kui Seljalandsfossi kosk.