Foto: Heli Raamets

Alexander Dumas’ romaani peategelase prototüübiks oli Charles de Batz de Castlemore. Dumas kirjutas romaani „Kolm musketäri“ aastal 1844, kui oli lugenud 150 aastat varem ilmunud D’Artagnani memuaare.

Kirjanik armastas väga meloneid ja toitus augustis-septembris oleval melonihooajal peamiselt neist viljadest. Auchi linnas soetasid Maalehe reisiseltskonna suurimad melonisõbrad ka endale Dumas’ lemmikuid – väikseid ümmargusi ja justkui peene võrguga kaetud meloneid.

Auch on üks kohtadest, mis pretendeerib kuulsa gaskoonlasest musketäri sünnikohale ja sinna on talle püstitatud ka uhke ausammas. Ka Lupiac, kus tehti peatus ja külastati väikest musketäride muuseumi, uhkustab D’Artagnani sünnilinnana.

Mõni kilomeeter eemal asub Castelmore’i loss, mis on kolmanda versiooni kohaselt kuulsa musketäri sünnikohaks. Igal juhul sai kõik kohad üle vaadatud, kuid missugune neist tundus kõige tõepärasem, jäi igaühe enda otsustada.

Neile, kes on Maalehe reisiseltskonna tegemistele Maalehe veebilehe kaudu kaasa elanud ja mõtlesid, kas Andorras liiklusummiku põhjustanud kell jäigi kadunuks, võib rahustuseks öelda, et proua Maie leidis oma käekella hiljem kohvrist teiste asjade vahelt üles.