Vesuuv, Euroopa ohtlikeim vulkaan. Foto: Aive Mõttus

Aga keegi kurtnud, sest palju hullem olnuks teha pooletunnist jalutuskäiku Vesuuvi tippu, et kiigata seal vulkaani kraatri sügavusse, sombuse ja sajuse ilmaga. Või siis tutvuda märjaks saanuna sellesama vulkaani poolt nüüd juba 1935 aasta eest purustatud Pompei linna varemetega.

Maalehe reisisellidel vedas, sest turismifirma Germalo giidi Triinu Borga sõnul oli lõppev suvi Itaalias ja üleüldse Lõuna-Euroopas tänavu üldiselt aga vastupidiselt üsna sant. Ilmad olid tavalisest jahedamad ja sajusemad.

Lõuna-Prantsusmaal peetakse tänavust suve kogunisti viimase 50 aasta jahedamaks. Iseäranis vihmane ja päikesevaene kippus olema august. Nii nappis ka soojakraade Itaalias, ehk vaid riigi lõunaosas oli neid veidigi rohkem.

„Kuna suvi oli kehva, siis on ka viinamarja-aasta Itaalias vilets,“ selgitas Borga, lisades, et viimatine igati hea aasta jääb seitsme suve taha.

Veinimeistrite meel on seega omajagu mõru, häid veinimarju kasvas vähe ja nii tuleb ka toodang viletsama kvaliteediga. Veiniviinamarjade koristus läks Itaalias lahti läinud nädalal.