Maaleht

Autor, Maalehe Targu Talita ja Maakodu aiatoimetaja Marju Reitsak, tutvustab selles raamatus veidi erilisemaid vastupidavaid püsililli, neile sobivaid kasvukohti ja loomulikku keskkonda nende ümber – mis kokku annavad aednikku rõõmustava lilleilu.

Näiteks soovitab ta päikeselisse kasvukohta kukeharja.

Kukeharjad võivad meie oludes olla vägagi vastupidavad ja sealjuures kaunid. Nad vajavad kasvamiseks keskmise toitainetesisaldusega kuni toitainetevaest, vett hästi läbi laskvat pinnast ning päikeselist ja hea õhustatusega kasvukohta. Seisev vesi pinnases võib põhjustada juurestiku mädanemise. Sobivad kasvatamiseks aias peenral ja kiviktaimlas või kivimüüridel, võib istutada nii üksikute taimedena kui ka suuremate kogumikena.

Kukeharjad on väga vähenõudlikud ja küllaltki pikaealised püsikud. Pinda katvate sortide puhul võiks istutamisel jätta taimede vahekauguseks 20 cm. Kõrgematel taimedel valige vahekaugus vastavalt vajadusele. Kukeharjade suureks plussiks on, et meil vastupidavate liikide hulgast saab valida taimi, kes õitsevad nii kevadel, suvel kui ka sügisel.

Meie tingimustes on kukeharjad üldiselt talvekindlad. Saatuslikuks võib aga saada märg ja lumeta talv või ülisuured temperatuurimuutused. Kahjuritest tuleks kõige rohkem karta tigusid, kes meeleldi kukeharjade lehtedega maiustavad.

Harilik kukehari


See erkkollane taim on meil looduslikes kohtades kena pinnakatja ja sobib hästi koduaedagi kaunistama.

Teda võib leida kuivadelt nõlvadelt, teepervedelt ja raudtee ümbrusest. Taimel on väikesed tähekujulised õied, mis rõõmustavad silma juunis ja juulis. Harilik kukehari ja tema sordid ongi kõige efektsemad kevadel ning suve esimesel poolel. Sortidest on meil kõige levinum helekollaste lehtede ja õitega 'Aureum'. Taim kasvab väga hästi ka ekstreemsetes oludes: kivide vahel, väheses ja väga liivases mullas. Talub hästi kuiva ja lõõskavat päikest. Puhmaste keskele tekkivate tühikute vältimiseks vajab jagamise teel noorendamist üle paari kasvuaasta.
Kamtšatka kukehari.
Shutterstock

Kamtšatka kukehari


Õitseb juunist augustini kuldkollaste tähtjate õitega. Tegu on väärtusliku pinnakattetaimega, mille kõrgus kuni 20 cm. Rohelistel lehtedel on kreemikad laigud. Taimele meeldivad kuivapoolsed kuni parasniisked kivised-liivased mullad ja päikeseline kuni poolvarjuline kasvukoht. Sobilik kiviktaimlasse, terrassidele, katuseaedadele pinnakatteks. Pärast õitsemist muutub õisik kaunilt punaseks.

Meil on tuntuim kirjulehine sort 'Variegatum'.

Kaunis kukehari


Eestis laialt levinud ilutaim. Umbes 40 cm kõrguseks kasvav puhmik kaunistab aeda eelkõige sügisel. Kaunid roosakad õied ilmuvad augustis ja püsivad kenad oktoobrini. Kasvukoht peab kaunil kukeharjal olema soe ja päikesepaisteline. Muld võiks olla veidi toitaineterikkam, ent kuivapoolne. Liiga rammus muld võib põhjustada puhmiku laiali vajumise.
Kaunis kukehari.
Shutterstock

Sobib ideaalselt müüride äärde, kiviktaimlasse, liivastele ja kuivadele kohtadele. Talub võrdlemisi hästi ka poolvarju. Kaunist kukeharja sobib istutada ka aiavaasidesse, kus ta kenasti vastu peab.

Meil tuntumad sordid on heleroheliste lehtede ja karmiinroosade õitega 'Brilliant' ning tumedamate karmiinroosade õitega 'Carmen'.