Maaleht

Uue käsiraamatu autor, Maalehe lisa Targu Talita toimetaja Jana Rand lükkab ümber müüdi, et puhastustööd on hirmus rasked ja vaevanõudvad. See võib nii olla, kui puuduvad teadmised, kuidas ühele või teisele puhastamist vajavale objektile läheneda. Selles aga tulebki abiks Targu Talita käsiraamat “Kodused puhastusnipid”.

Raamatust leiab spetsialistide nõuandeid, kuidas kõige lihtsamini puhastada erinevaid pindu ja materjale nii toas kui aias ning mil moel luua korda kogu majapidamises.

Siinkohal avaldame raamatus toodud soovitused puuvaigu- ja küünlavahaplekkide eemaldamiseks.


Okaspuuvaigust vabanemiseks soovitatakse universaalseid kemikaale isopropüülalkoholi ning määrde- ja puhastusvahendit WD-40.

Kangalt vaigu eemaldamiseks tehke see koht isopropüülalkoholi kastetud puhta rätikuga märjaks ja hõõruge vaiguplekki ringjate liigutustega. Värske vaigu peaks see kemikaal eemaldama probleemideta.

Kui tegu on näiteks teksapükste või mõnest muust tugevamast materjalist riideesemega, võib vaiguplekile pihustada määrdeainet WD-40. Suurtes kogustes ärge seda kohe kasutage, vaid otsige katsetamiseks vähem märgatav paik. Pange sinna laiguke vahendit ja kontrollige mõne aja pärast, ega see piirkond ole kooldunud või värvi muutnud. Kui mitte, pihustage vahendit plekile, ja kui õli on minuti-paari jooksul toiminud, hõõruge plekikoht puhta lapi või svammiga üle.

Vaiguplekist võib jagu saada ka nii, et määrite plekile päikesekreemi, mis muudab vaigu mittekleepuvaks. Plekk iseenesest ei pruugi eemalduda, kuid vähemalt saab riideeseme pesumasinasse panna. Enne masinpesu loputage kreem maha.

Kindlasti proovige vaik eemaldada enne riide pesemist ja kuivatamist, kuna see muudab vaigu tugevamaks ning seejärel on seda võimatu kõrvaldada.Küünlavaha eemaldamine

Laudlinal või muul tekstiilil tahkunud küünlavahale tuleks esmalt asetada külmakott või kilekott jääkuubikutega. Väiksema riideeseme võib panna mõneks ajaks sügavkülma. See muudab vaha hapraks ja niiviisi on seda lihtsam ära kraapida. Kasutage kraapimiseks nüri servaga pahtlilabidat, spaatlit, võinuga, kas või plastkaarti. Eemaldage sel viisil võimalikult palju vahatükikesi.

Seejärel võtke kasutusele triikraud ja majapidamispaber. Pange osa paberist kanga alla ja teine osa riide peale. Keerake triikraud sõltuvalt materjalist keskmisele või kõrgele temperatuurile. Nüüd triikige vahaplekilist kohta ettevaatlikult, kuni kogu vaha on paberisse imendunud. Vajadusel vahetage pabereid. Kui värvilistest küünaldest on jäänud kanga pinnale värvilised laigud, valage neile enne pesumasinasse panekut plekieemaldit.

Vahaplekid interjööris

Ka vaipadele, puit- ja pehmele mööblile sattunud küünlavaha eemaldamiseks kasutage samasugust külmutamismeetodit. Pange vahale jääkuubikud või külmakott, laske tahkuda ja kraapige vahatükikesed maha nüri servaga kraapimisvahendiga.

Vaipa võib proovida puhastada triikraua ja majapidamispaberiga, nagu eespool kirjeldasime tekstiilesemete puhastamist. Ülejäänud väiksemad vahajäänused eemaldage tolmuimejaga.

Küünlarasvaplekkidest jagusaamiseks tellisseinal või kaminasimsil ärge hakake hõõruma vedelat küünlarasva, nii nühite selle kivisse. Laske vahal jahtuda ning kraapige see siis maha nüri servaga kraapimisvahendiga. Järele jäänud plekki võib puhastada seebiveega.

Puitpindadelt saab küünlavaha eemaldada kuuma fööniga, pühkides sulanud vaha majapidamispaberi või pehme lapi sisse. Puitpinda ei tohi mingil moel kraapida, see rikub puidu väljanägemist.