Maaleht

Selles käsiraamatus tutvustab Tar­gu Talita ja Maakodu aiatoimetaja Marju Reitsak Eestis kasvavaid puuvilja-, marja- ja köögi­viljasorte, mille maitseomadusi hinnatakse omasuguste seas parimaks. Need on võitnud oma hea maitsega hulga konkursse ja on ka autori lemmikud. Lisaks jagab ta oma kogemustest tulenevaid soovitusi, kuidas neid vilju kasutada või säilitada.

Ühe seal avaldatud soovituse maasikasortidest jagame siinkohal ka lehelugejatega.


Maasikate sordivalik on tõeliselt suur ja siinkohal on aednikul kõvasti katsetamisrõõmu. Mina tooksin esile vaid mõned sordid, mille puhul olen kindel, et need pettumust ei valmista.

‘Polka’

Eesti kõige hinnatum maasikasort – keskvarajane, suurepärase saagikusega ja suhteliselt talvekindel. Puhmas on keskmise kasvutugevusega, annab rikkalikult tütartaimi. Vastuvõtlik on ta lehti kahjustavatele seenhaigustele ja maasikalestale, kuid vastupidav hahkhallitusele.

Viljad on säravpunased, keskmised kuni suured, suhteliselt ühtlase valmivusega, hea korjatavuse ja käitlemiskindlusega. Viljaliha on helepunane, tihe. Väga hea magusa maitsega lauamari. Sobib hästi ka moosiks ja külmutamiseks. Lõpumarjade peenenemise vältimiseks vajab saagiperioodil tugevat kastmist.

‘Korona’

Varasepoolne kuni keskvalmiv sort. Keskmise saagikuse ja hea talvekindlusega. Puhmas on jõulise kasvuga ja annab rohkesti helerohelise lehestikuga tütartaimi. Närbumistõvele, hahkhallitusele ja jahukastele on ta üsna vastupidav. Viljad on erepunased, keskmised kuni suured, koonilised või ümarkoonilised, hea korjatavusega.

Vilja tipuosa kipub enne täisküpsust valgeks jääma. Väga hea magusa maitse ja pehme struktuuriga viljad sobivad hästi kohe söömiseks. Transporti mari hästi ei talu, seetõttu sobib kasvatamiseks koduaias.

‘Rumba’

Seda sorti iseloomustavad suured ja tugevad taimed ning hiigelsuured viljad. Sort ei ole eriti tundlik jahukastele ja teistele lehehaigustele. Varajase õitsemise tõttu võivad õisi ohustada kevadised öökülmad. Kuna see sort ei õitse ühekorraga, ei valmi ka kõik viljad samal ajal. Maitse on esialgu keskmiselt magus ja paraneb hooaja vältel. Viljad on läikivpunased, ümarad ja järelküpsevad. Õigeaegsel koristamisel hea käitlemiskindlusega. Väga ahvatleva välimusega lauamari, mille maitse võiks ehk olla tugevam, kuid arvestades vilja suurust, ei ole see muutunud vesiseks.

‘Asia’

Meie aedades on see sort veel uus ja pisut tundmatu, kuid just need viljad on maasikate hulgas kõige suuremad. Taimed on jõulised, suurte lehtedega. Vastuvõtlik on ta jahukastele ja antraknoosile, kuid talvekindlus võrdlemisi hea.

Viljad on pika koonilise kujuga, mahlased, läikivad, hea maitsega, tumepunased nii seest kui ka väljast. Need püsivad terve hooaja vältel väga suured, on tugeva struktuuri ja pika säilivusajaga.