Maaleht

Selleks et säästa keskkonda, piisab väheste igapäevaste harjumuste muutmisest, ja tihtipeale säästate seda tehes automaatselt ka raha. Võit loodusele on otsene võit teile endalegi.

Tar­gu Talita ja Maakodu aiatoimetaja Marju Reitsak aitab selles raamatus meelde tuletada tarkusi, mida meie vanaemad teadsid ja kasutasid, ning tutvustab ka veidi uuema aja leiutisi. Need on lihtsad tõed, mille peale iga päev ei mõtle, kuid mis pikas plaanis aitavad meil säästa ümbritsevat keskkonda ja kokku hoida raha.

Ühe seal avaldatud soovituse, kuidas muuta puutuhk aias aardeks, jagame siinkohal ka lehelugejatega.


Alati on aias kasutatud puutuhka. Sel teemal on vastakaid arvamusi, ent kui teada, millal ja kuidas seda kasutada, aitab see muidu prügi hulka minev majapidamisjääk aednikke päris palju.

Puutuhk võib olla aias väga kasulik. Seda peab siiski oskuslikult kasutama, et tuhast tõuseks kasu, mitte kahju. Kõigepealt on oluline teada, et aias kasutamiseks ei sobi mitte igasugune tuhk, vaid ainult puhas puutuhk. Selleks ei tohi küttekoldes põletada plasti ega muud olmeprügi, vaid ainult kvaliteetseid küttepuid ja õige pisut paberit. Sel juhul pole vaja karta, et tuha sees oleks ebatervislikke aineid, mis aeda edasi kanduvad ja lõpuks toidulauale võivad jõuda.

Puutuhas on kaltsiumi, magneesiumi, fosforit, rauda, kaaliumi ja palju teisi ühendeid. Seetõttu on see justkui kodus vabalt saada olev väetis, mida on kahju mitte kasutada. Lisage puutuhka julgelt aiamulda, välja arvatud juhul, kui soovite kasvatada happelist kasvukeskkonda armastavaid taimi nagu mustikad või rododendronid, sest puutuhk muudab pinnase aluselisemaks (ja sobib seetõttu edukalt asendama aialupja). Kui te pole kindel, milline on pinnase reaktsioon, kasutage aianduspoodides saada olevaid pH-testreid.

Puutuhka sobib mõõdukas koguses ka kompostihunnikusse kaevata. Hästi sobib selline kompost õitsevate taimede turgutuseks. Tuhka komposti sekka lisades peaks jälgima, et seda poleks seal rohkem kui üks kümnendik kogu materjalist, vastasel juhul on kompost liiga aluseline.

Aluselisemat pinnast armastavatele taimedele tasub puutuhka juurte ümber kobestada – see toimib kui õrn sügisväetis. Samuti võiks seda enne vihma murule raputada. Marjapõõsaste ja viljapuude puhul peab olema ettevaatlik ning tuhaga mitte liialdama, kuid korra aastas, just sügisel, võib seda neile lisatoiduks pakkuda küll.

Üllatav on ka see, et aednik, kellel kanad tagahoovis ringi siblivad, saab neid puhta puutuhaga rõõmustada. Selleks et kanad peenardest eemale hoiaks, tehke neile spetsiaalne koht vihtlemiseks. See võiks olla turvaline, pisut varjatum koht. Paigaldage sinna madala äärega piisavalt suur kast või raam, mille saab täita liiva ja puutuha seguga. Kanad kasutavad seda meelsasti, vihtlemine on neile sotsiaalne tegevus. Puutuhast on ka niipalju kasu, et see aitab hävitada ja ennetada paljusid kanadel elavaid parasiite ning hoiab sulestiku puhta.