Põldude lupjamine selleks, et nende pH oleks õige, on väga oluline. Kui see pole paigas, ei tasu ka väetist ega taimekaitsevahendeid raisata. Raivo Tasso

Jah, kui küsida, siis põllumehed üldiselt tunnistavad, et põlevkivituhk on väetisena suurepärane, aga farmerid on igasuguste katsetamiste suhtes tundlikud ning kuni neile täpseid tegevus- ja kasutusjuhiseid pole antud, ei kipu nad ka seda ostma ja põllule vedama. Kui põllumehele pole ette näidata põlevkivituha väetisena kasutamise konkreetseid katsetulemusi, mis tõestaksid selle headust, siis ta pigem kehitab õlgu ja tegutseb vanaviisi edasi.

Takistus tuha hoogsama kasutuselevõtu teel on ka logistika ja transport, sest kui kellelgi tekibki huvi põlevkivituhka põllul kasutada, ent ta asub Narvast mitmesaja kilomeetri kaugusel, tuleb kalkulatsioonides kohe mängu kohaleveo maksumus.

Läinud aasta kevadel hakkas Eesti Energia (EE) põllu- ja aiapidajatele hulgi müüma Enefixi-nimelist mullaparandajat, mille uuringutulemused kinnitavad, et see aitab taimedel pinnasest toiteelemente omastada, vähendab taimehaigustesse nakatumist ja pärsib samblakasvu. Põlevkivituhk sobib ka metsaväetiseks ning kasutamiseks metsataimeistandikes.

Avalehele
1 Kommentaari
Loe veel: