Maisipäev Muugal Foto: Picasa, Maaleht /Maaleht.ee

Nagu selgitas Baltic Agro arendusdirektor Margus Ameerikas, külvati kevadel võrdluskatseteks maha 22 maisisorti, et kõik huvilised saaksid reaalselt põllul enne koristamist näha nende erinevusi. Eestis vajalikke lühema kasvuperioodiga sorte oli paljudelt tootjatelt.

Tänavuse väiksema kuivainesisaldusega maisisilo tootmise ja söötmise eripäradest rääkis professor Olav Kärt.

Kasvuperioodi pikkust hinnatakse maisil FAO numbriga ning selle järgi olid sordid 170 ja 230 vahemikus. Kahjuks sellel aastal pole ka need varased sordid saanud veel piisavalt temperatuure koguda ja terade piim-vahaküpsuseni läheb veel mõned nädalad aega. Samas, kui öökülmasid veel ei tule ja lubab sooja vananaistesuve, siis jõuavad taimed veel hulk aega terasaaki koguda ja valmida.

Õppepäeval esinesid Leedu maisikasvatuse kogemustega firma Chemcentras spetsialistid, kes esindavad Ungari maisisorte. Lisaks olid võrdluses Monsanto, Syngenta jt. aretajate sordid

Maisi puhul on oluline õige agrotehnika, et aidata taim võimalikult kiiresti kasvama ja arenema.

„Kui soojas kliimas on maisil aega ise hakkama saada, siis meil tuleb stardiväetiste, biostimulaatorite, leheväetiste jne abil luua taimikule võimalikult soodus kasvukeskkond,“ sõnas Ameerikas. Väga palju aitab tema sõnul kaasa spetsiaalne külvi- ja vaheltharimistehnika.