Väike-Maarja vald

Just Simunas avati laupäeva hommikul avatud talude päevad, nii sai Simunast selleks nädalavahetuseks kartulipaealinn. Võõrustajaks oli Simuna Kartul ehk kartulikasvataja Gustav Põldmaa pere.
Gustav Põldmaa, kes on Maalehelt pälvinud ka rahvapõllumehe tiitli, kehastus sel nädalavahetusel aga hoopis linnapeaks. Kui maaeluminister Arvo Aller oli talupäevad avanud, sõidutas peremees huvilised oma kartulipõllule.
„Kokku tuli päris palju rahvast, oma paarsada inimest ja mitme bussiga sõitsime hiljem minu kartulipõldudele,“ rääkis Gustav Põldmaa. Uudistajaid oli vagude vahel päris palju, kuna peremees kasvatab põllul kümneid kartulisorte, varajastest on ’Flavia’, ’Red Lady’, kasvama on pandud ka hea pudrukartul ’Afro’ ,’Toscana’ või ’Lilli’. Siiski suuremaks kartulivõtuks ei läinud.

Väike-Maarja vald

„Ei, minu põllu pealt ei noppinud keegi kartuleid, meil toimus siin kartuli koorimisvõistlus aga värsket kartulit oli müügis küll, need olid Lõuna-Eesti kartulikasvatajatelt,“ selgitas Gustav Põldmaa. Ta tõi ka esile, et põllul tutvustasid teadlased huvilistele kartulikasvatuse eripära ja kitsaskohti. Näiteks ETKI teadlane Mati Koppel rääkis traatussidest, ilmajaamadest ja sellest, et Eestis on keelatud kasta kartuleid põhjaveega, samas kui mujal maailmas on see lubatud.
Midagi lõbusat ka juhtus?
„Ansambel Kapell mängis, lapsed tegid kartuliringi ja värvisid kive,“ kirjeldas lühidalt tuntud kartulikasvataja Põldmaa. Ja lisas: „Tore on see, et Simuna kuulutati esmakordselt kartulipealinnaks ja mina olen nüüd esmakordselt mõneks päevaks linnapea.“