MAALEHE VEISESPIKKER | Kas karjamaal mäletseb šarolee, simmental või šoti mägiveis?
5
Hereford
Hereford on sajanditevanune tõug, mida kasvatati algselt Lääne-Inglismaal Herefordi krahvkonnas. Algupäraselt olid herefordid suurekasvulised veoloomad, kehakaaluga isegi üle 1400 kg. Aastal 1800 alustatud ristamise ja selektiivse aretustegevuse tulemusel saadi kaasaegse välimusega tõug. Praegusel ajal üks levinumaid lihaveisetõuge.
Aberdiin-angus
Aberdiin-anguse tõu ajalugu on muljetavaldav. See arenes 19. sajandi algupoole raskepärasest, musta värvi, sarvedeta Põhja-Šotimaalt Aberdiini ja Anguse krahvkonnast pärit kohalikust tõust, kõigest 50 aasta jooksul üheks levinumaks lihaveiste tõuks kogu maailmas. Kiire arengu üheks verstapostiks oli maailmanäitusel Pariisis 1878. aastal saavutatud esikoht. Praegu arvuliselt juhtival kohal näiteks sellistes maades nagu Ameerika Ühendriigid ja Argentiina.
Limusiin
Limusiini tõug on algselt pärit Prantsusmaalt Limousin ja Marche regioonidest, kus neid peeti aastaringselt väljas, küllaltki karmis kliimas. Neid kasutati nii veoloomadena kui ka liha tootmiseks. Aktiivne levik mujal maailmas algas pärast aastat 1960. Praegu levinud rohkem kui 70 riigis, Soomest Hiinani ning loomulikult ka Ameerikas.
Limusiine loetakse kasvult keskmiseks ja suureks tõuks. Värvuselt varieeruvad nad pruunikaskollastest kuni punakaspruunideni, heledate rõngastega silmade ümber. Ninaosa ja jalad on samuti heledamad.
Simmental
Simmentali tõug on pärit Simmeni orust Šveitsist. Umbes 100 aastat tagasi levis ta Kesk-Euroopasse ja sealt edasi teistesse maadesse. Tõug on tuntud kui üks kõige paremini kohanduv – seda kasvatatakse kõikidel kontinentidel ja on hinnanguliselt arvukuselt maailmas II kohal. Laialdane levik ja pikaajaline aretustöö on toonud kaasa tõuomaduste paljususe eri piirkondades. Euroopas on ta kasutusel nii liha- kui piimatootmisel.
Šarolee
Šarolee on üks vanemaid Prantsusmaalt pärit tõugusid. Tõendid selle kohta, et selline valge lihaveis eksisteeris, ulatuvad juba aastasse 878. Algselt aretatud Charolles´ ümbruskonnas Kesk-Prantsusmaal. Kui farmer Claude Mathieu oma elukohta vahetas ja karjaga Nievre provintsi elama asus, sai see tõug vahepeal tuntuks ka Nivernais´ nime all. Kaasajal väga levinud tõug, mis on avaldanud lühikese aja jooksul tohutut mõju, eriti USA-s.
Šoti mägiveis
Šoti mägiveised pärinevad Šotimaa Highlandi piirkonnast, seetõttu nimetatakse neid otsetõlkes kõrgmaa veisteks. Šoti mägiveis on maailmas vanim tõug, mis on võetud tõuraamatusse. Veised pärinevad Šotimaa mägialadelt, kus nad on kohalikes rasketes elutingimustes - laialdastel kidurakasvulistel karjamaadel kaua vastu pidanud.
Akviteeni hele
Belgia sinine
Belgia sinise tõu sünd sai alguse, kui 19. sajandi teisel poolel imporditi Inglismaalt Belgiasse Shorthorni tõugu pulle, et parandada kohalikku tõugu. Aastatel 1920-1950 toimus aktiivne selektiivne tõuaretus, mis kulmineerus aastal 1960, mil kujunes välja topeltlihaseline uus lihaveisetõug - Belgia sinine. Sellest alates on tõugu eksporditud mitmetesse maadesse, saavutamata siiski väga suurt populaarsust.
Gallovei
Gallovei tõug pärineb Šotimaalt Galloway maakonnast, millest on tulnud ka tõu nimi. Tõugu tunti juba 16. sajandil. Veiseid kasutati algul nii piima kui liha, hiljem vaid liha tootmiseks. Nende värvus oli põhiliselt must, kuid vähesel määral esines ka punaseid, kollakashalle ja pruune. Hiljem ilmusid Uus-Meremaale eksporditud ja ka Euroopa riikide galloveide keha ümber lai valge triip loomade ristamisel, geneetilise mutatsiooni tulemusena. See tunnus oli loomadel dominantne ning kandus loomade vahetamise ja kaubanduse tulemusena kiiresti teistesse riikidesse. Triipudega loomi püüti küll algul karjast eraldada, kuna nad ei vastanud tõustandardile, kuid see ei andnud tulemust.
Piemont
Piemondi tõug pärineb Itaaliast. Seda peetakse lihatõuks, kuigi tema kodumaal kasutatakse teda ka piimatõuna. Värvuselt on pullid tumehallid, peal ja kaelal on neil mõnikord ka tumedamaid laike. Lehmad on helehallid, nudid ja suuruselt keskmised. Tõu eripäraks on kaksiklihas, mis areneb vasikatel juba mõne nädala vanuselt.
Aubrak
Aubraki tõug on algselt pärit Aubraci Benediktiini kloostrist Lõuna-Prantsusmaalt. Esimene aubraki näitus toimus septembris 1830 Laguioles. Loomi peeti suviti mägikarjamaadel, kus neid lüpsti ja valmistati Fourme juustu. Tavaliselt liiguvad Prantsusmaa karjad mägikarjamaadele mai lõpuks ja tulevad tagasi oktoobri keskpaiku. 20. sajandi algul levis tõug lõuna ja ida poole. Teine Maailmasõda kahjustas tõugu oluliselt.
Šorthorn
Esimesed šorthornid toodi Eestisse 2009. aastal. Šorthorni tõug on aretatud 18. sajandil Inglismaal kohaliku tõu Durghami karjast selle parandamise teel. Värvuselt on šorthornid punased, punasehallikirjud ja valged. Kere on pikk, sügav ja lai.
Täname tõukirjelduste eest Eesti Lihaveisekasvatajate Seltsi!