„Serveerime eelkõige valget kala ja püüame näidata, et kilu ja räime annab maitsvalt serveerida, kuigi need on odavad kalad,“ selgitas põllumajandusminister Helir-Valdor Seeder kalavalikut. „Need kalad on tuntud küll pigem ida pool, aga ka siin messil on need osutunud üllatavalt populaarseks.“

Eesti kalakohvikut veab Berliini messil 300 kutselist rannakalurit koondav MTÜ Liivi Lahe Kalanduskogu, mis on propageerinud kala tarbimist ja serveerinud kalatooteid kaubamärgi all „Romantiline rannatee“ juba viis aastat. „Romantiline rannatee“ on teekond Pärnumaal, mis hõlmab rannaalasid Varblast Iklani. Liivi Lahe Kalanduskogu on oma suupistete ja jookidega väljas messi lõpuni, teised Eesti kalandusgrupid on esindatud rotatsiooni korras.

„Pakuvad oma käsitsi tehtud toodangut – räimerullie, kiluampsusid, kilupirukaid ja –leibasid, lisaks suitsuräime,“ tutvustas MTÜ Liivi Lahe Kalanduskogu tegevjuht Esta Tamm messil pakutavat. „Oma tehtud on ka leib ja või.“

Leib ja või on tehtud Tahkurannas asuvas Sepa mahetalus, mille peremees Argo Mengel nentis, et eriti hästi meeldivad külastajatele tikuampsud. „Soolased kalaampsud kartuli põhjal on sakslastele uudne,“ selgitas mees, kes oli toonud kodust messiletile kaasa ka koduõlut, marjanapsu ja õunakooki. „Naine teeb leiba, mina õlut.“

Grüne Wohe väljapanek tugineb kalanduskogu senisele kogemusele Eesti vabaõhuüritustelt. Messi ettevalmistuseks kulus tegevjuhi sõnul kaks nädalat. Räime propageerimine on olnud tema sõnul organisatsiooni tähtis ülesanne, sest see kala moodustab 80% piirkonna väljapüütud kalast.