OLLE HORM Foto: TERJE LEPP

“Jaanuaris ja veebruaris on sealiha hinnad veel langenud,” rääkis Olle Horm. “Kuigi elussigade ostu-hind on languses, püsib omahind endisel tasemel. Kõige raskemas seisus on Eesti seakasvatajad, kes viivad elussigu Lätti ja Leetu – neil ei ole oma tooteid alternatiivselt kuhugi pakkuda. Kõik turud on küllastunud. Hetkel võidavad lihatööstused, kellel ei ole oma seakasvatust ja kes kasutavad importliha, mis Eesti tarbijatele aga väga meelt mööda ei ole.”

“Oluliselt on suurenenud sealiha käest kätte müük,” selgitas Olle Horm. “Eesti toodab 106% oma sealihavajadusest, Euroopa Liit 111%. Venemaa ekspordi kadumise tõttu valitseb Euroopas sealiha ületootmine. Tasakaalu saavutamiseks peab sealiha tootmine Euroopas vähenema ca 3% ehk 0,7 miljonit tonni, mis tähendaks 700 Atria suuruse sulgemist.”

“Sealiha tootmise vähendamine on pikaajaline protsess, mille tulemusi näeme 2016–2017,” sõnas Olle Horm. “Eesti sealiha eksport kolmandatesse riikides on raskendatud meil leviva ekspordisertifikaatide ASF tõttu. Seakasvataja lähitulevik on tume: hind on madal, külmhooned liha täis, Eestis levib sigade katk – ees on kas valuline turukorrektsioon või poliitiline sekkumine. Vastupidiselt Eestile toetavad teised Euroopa riigid järjest rohkem oma põllumeest, mis on praegustes oludes väga mõistlik poliitika, kuna raskuste põhjused on poliitilised.”

“Lihtne retsept – rohkem eksportida – on üha raskem, alternatiivsed turud on poliitiliselt keerulised ja ka täielikult küllastunud,” lisas Olle Horm. “Hetkel toiduainete hinnad langevad järjepidevalt. Tarbimise kasvu on Eestis raske ennustada, ainus erand on ehk linnuliha. Siiski jääb meie inimestele pidevalt natuke rohkem raha kätte, sellest kulub märgatav osa toidule. Suures plaanis sealiha tarbimine väljapool Euroopat siiski kasvab.”