Päevaleht/Pressifoto, Marko Mumm

Ilmselt on puugid ühed kõige vintskemad elusolendid kogu Maal, sest nad elavad üle ka skaneeriva elektronmikroskoobiga pildistamise, avastasid Jaapani Kanazawa ülikooli arstiteadlased.

Yasuhito Ishigaki uuris koos oma kolleegidega puugiliiki Haemaphysalis flava. Selle sugulasi leidub ka Eestis, nad imevad verd nii jänestelt, siilidelt kui kärplastelt.

Uurijad soovisid skaneeriva elektronmikroskoobi abil saada puukide kehaehitusest võimalikult head pilti. See aparaat kompab uuritavat pinda elektronkiirega, mis reageerib proovi pinna aatomitega. Nii saadakse üliterav kümneid tuhandeid kordi suurendatud pilt. Kuid selleks peab uuritava pinna katma metallitolmuga ja asetama mikroskoobi vaakumkambrisse.

Nii tegi Ishigaki puukidega, kuid tema üllatuseks jäid loomad ellu. Uurijal õnnestus neid mikroskoobi all filmida ning pärast mikroskopeerimist jalutasid puugid üsna reipalt ringi.

Raske foto- ja videosessioon lühendas paraku nende elu ning loomad elasid pärast mikroskoobi alt pääsemist vaid paar päeva.

Ishigaki väitel kahjustas puuke mikroskoobi elektronkiir. Uurija hoidis osasid loomakesi vaid vaakumkambris ja nemad elasid tavapärast elu edasi.

Uurimus ilmus ajakirjas PloS One.