Margus Lepp oskab kasvatada talivilja. Sellegi sügise külvid tegi ta varakult. Foto: Sven Arbet

Talirapsi ‘Sherpa’ saagiks sai Lepp pea 6,9 tonni, talisinu ‘Olivin’ andis tulemuse 10,7 tonni hektarilt.

“See põld oli algusest peale paljutõotav,” ütles Margus Lepp Maalehele.

“Juba talve alla läks ta tugevana ning oli ka kevadel väga ilus. Siis nägin ära, et nii heas seisukorras taimi tasub toita, sest nad suudavad neile antud toitained ära kasutada.”

Lepp lisas, et võidupõld pole maa poolest sugugi Voore Farmi kõige parem. Tänavu see aga sobis. Seal oli piisavalt soojust ning külm kevad teda ei kahjustanud; samuti niiskust, mistõttu kevadsuvine põuahooaeg jättis taimed puutumata. Õnneks pääses see raps ka hiilamardika kahjustusest.

Margus Lepp on suurte saakidega järjest tuntust kogunud. Ta on saanud Voore Farmi põldudel rekordsaake ning on viljelusvõistluse võitja talinisuga nüüd juba kolm aastat järjest.

Mullu, kui Maaelu Edendamise Sihtasutus esimest korda valis parima taimekasvataja, läks tiitel talle.

Margus Lepp on läbi ja lõhki maainimene. Suur osa tema elust on möödunud Ida-Virumaal Oonurmes. Seal elab ta praegugi, ainult et vanaisa talu asemel on uus maja.

“Vanaisa oli metsamees, aga põlluvärk sobis talle paremini,” meenutas Margus Lepp mullu Maalehes inimest, kes teda kõige rohkem mõjutanud on.

“Tal oli enne sõda oma rehepeksumasin ja traktor, millega ta käis mööda talusid vilja masindamas.”

Enda kohta ütles Lepp, et oli juba väikesest peast hobuste ja traktorite järele haige ning esimesed traktorisõidud tegi kolmeaastasena.

Pärast Laekvere põhikooli läks ta Jäneda tehnikumi agronoomiks õppima, sellele järgnes maaülikool. Sel ajal hakkas ta põhjalikumalt uurima, kuidas väetised mõjutavad taime kasvu ning tegi peamiselt nisu väetuskatseid.

Kuigi Voore Farm on üks Eesti tipp-põllumajandusfirmasid, leiab Margus Lepp, et põllumajanduses on õppida ja katsetada veel küll. “Teema on tootlikkuse kasv ja efektiivsus, samuti kompame piire ning arvutame, kuhu saakide ja suurusega mõistlik minna oleks,” ütles ta mullu.

Nagu seekordse viljelusvõistluse tulemused näitavad, tegi ta seda ka tänavu.