Pildil olev metsanotsu pole juhtumiga seotud Foto: Viio Aitsam

Toksoplasma (Toxoplasma gondii) on inimestel, kodu- ja metsloomadel esinev ja maailmas laialt levinud parasiit. Metssead on keskkonna toksoplasmaga saastumise head indikaatorid, ning metssead, kelle veres tuvastatakse toksoplasma vastased antikehad, võivad parasiiti kanda oma lihas.

Nii inimesed, metssead kui ka muud peremeesorganismid võivad saada nakkuse süües toksoplasmat kandva looma toorest või väheküpsetatud liha. Samuti tarbides toitu või vett, mis on saastunud toksoplasmaga nakatunud kassi väljaheidetega, mis sisaldavad toksoplasma vorme. Lisaks võib nakkuse omandada muudel viisidel, mille üheks dramaatilisemaks näiteks on loote nakatumine enne sündi.

Uuritud 471 individuaalsest proovist, mis olid kogutud jahihooajal 2012-2013, osutus positiivseks 113, seega 24% metssigadest kandis toksoplasma antikehi. “Toksoplasma on Eestis väga levinud,“ nentis Jokelainen. “Lisaks peegeldavad andmed asjaolu, et metssead on ka ise võimalikuks nakkusallikaks teistele peremeesorganismidele, sealhulgas ka inimesele.“