Maalehe boks Maamessil 2016 Foto: Anni Õnneleid

Millal minister üldse viimati maamessi avas, enam täpselt ei mäletagi. Erksam mälestus ministrist maamessil on siiani aastast 2011 ja tollasest põllumajandusministrist Helir-Valdor Seederist, kes tookord messi avapäeval, 14. aprillil, maamessi avatuks kündis. See oli sümboolne vagu, kuna 14. aprill on rahvakalendris künnipäev ja vanarahva kommete järgi künti sel päeval kindlasti esimene vagu.

„Maamehena oskas ta atra hoida küll ja vagu tuli sirge,“ kirjutas tol korral Maaleht, lisades, et pärast kündi pakuti asjaosalistele ka piima ja mune. Et künnipäev ja messi algus langesid kokku, said põllumehed ühiselt hooaja algust tähistada.

Seekord avasid Baltikumi suurima põllu-ja metsamajanduse messi Arnold Rüütel ja Tartu linnapea Urmas Klaas ning külma keskpäeva püüdsid soojemaks laulda Seto leelotajad.

Mess ise on territooriumilt suurem kui varem, sest näitusepinnana on kasutusel ka suur tükk hallide tagust maad, kuhu on paigutatud näiteks loomatelgid. Tallinna maantee ääres valitseb nüüd täielikult tehnika.