Allveearheoloogiat ähvardab Saaremaal ja Muhus kadumine

 (10)
PIRITA
MareFoto: Rauno Volmar

Kui tavapäraselt on allveearheoloogiaga tegelev uurimislaev Mare peaaegu igal suvel käinud Saaremaa ja Muhu vetes uppunud vrakke otsimas, siis praegu seisuga jääb laev sügisest tööta.

"Uurimislaev Mare jääb alates sügisest seisma ja enam ekspeditsioone vrakkide leidmiskeks ei korraldata," lausus portaalile saarlane.ee merearheoloog Vello Mäss. Tema sõnul on tegu rahapuudusest tingitud otsusega.

"Samas Mare meeskonnaga keegi veel tulevikust rääkinud pole. Kas ja millisel kujul üldse töö jätkub või ei jätku, on seni selgusetu. Kui laev kaob ära, pole ka mul enam midagi teha," ütles Vello Mäss.
Mais leiti rahvusvahelise miinitõrjeoperatsiooni "Open Spirit" raames peale lõhkekehade ka seitse vrakki, millest enamus lebab Saaremaa ja Muhu saare ümbruses merepõhjas.

Leiti üks I maailmasõjast pärit ilmselt Saksa allveelaev. Avastati ka kolm laeva ja kaks lennukit. Üks neist Vene päritolu pommitaja, teine oli aga sedavõrd kehvas seisus, et ilma sukeldumistöödeta on selle päritolu selgusetu. Nagu ka laevade päritolu.

Kui uurimislaev Mare peaks pensionile minema, siis Vello Mässi kinnitusel jääb merearheoloogia vallas Eesti ainsaks võimaluseks muinsuskaitseameti käepärast olev sonar.