Apteeker: Igale valule on toimeaine - valuvaigistit ei tohi võtta igaks juhuks

 (2)
Kattepildid
PeavaluFoto: Marianne Kuusk

Olgu valu terav ja torkiv või tuim ja näriv – ebameeldiv on see igal juhul. Ehkki valu on keha kaitsereaktsioon, viib valu kannatamine organismi stressiseisundisse, seega tuleks valu vastu kohe võitlema asuda, kirjutab Apotheka proviisor Liis Kruus.

Valu on haiguste tüüpiline ja oluline sümptom, see on sagedaseim põhjus, mis viib arsti poole pöördumiseni. Eristada võib ägedat ja kroonilist valu. Äge valu lõppeb tavaliselt kiiresti pärast tekkimist või pärast valuvaigistite võtmist.

Äge valu tekib näiteks operatsiooni või trauma järgselt, sellisele valule on iseloomulik pulsi kiirenemine ja südame löögimahu suurenemine. Selline valu sunnib inimest puhkama, olles seega organismi kaitsev tegur. Äge valu võib üle minna ka krooniliseks valuks. Krooniline valu kestab kauem kui on oodatav aeg paranemiseks või on seotud süveneva kroonilise haigusega. Kroonilise valuga võivad kaasneda lisasümptomid, näiteks masendus, unehäired või aktiivsuse langus. Niisugune valu võib ravile alluda halvasti, mõjutades igapäevaelu ja pärssides sotsiaalset aktiivsust.

Loe edasi Lõunaeestlasest.