"Avatud aiad Pirital" lõpetab hooaja


"Avatud aiad Pirital" lõpetab hooaja
Foto: Pirita ajaleht

20.oktoobril algusega kell 14.00 algab aiahuvilistele viimane Avatud Aiad Pirital. Toimub see Lehise tänav 18 Maarjamäel, kus oma eraaias juhendab Aino Aaspõllu Eesti Dendroloogia Seltsist õpituba „aiataimede tutvustus". Seal õues toimub ka Avatud Aia hooaja lõpetamine koos väikese piknikuga.

Sellel aastal said huvilised maist oktoobrini külastada erinevaid Pirita linnaosa tuntud aednike aedu, nii Pirita kloostri aeda ja mitmeid eraaedu. Üritused korraldas MTÜ Pirita Selts Harjumaa Kohaliku Omaalgatuse programmi projekti „Tunne oma kogukonda" raames, mida vedasid Lea Nilson ja Heli Merimaa. Avatud Aiad eesmärk oli õppida üksteise kogemustest ja elavdada elanike omavahelist suhtlust.

Toimusid erinevad töötoad, sai istuda väikestes aiakohvikutes ning soetada taimeistikuid.

Rahvarohkeim oli külastus Meriväljal trühvlikohvikusse „Theobroma" (www.theobroma.ee), mille perenaine oli Krista Ruben ja eelmise aasta „Kauneima Kodu tiitli omaniku Meeri Tarenõmm aeda. Oma aiad avasid seal asumise veel kunstnik Rein Meresaar koos õpitoaga „eri tehnikas maalimine" (www.meresaar.eu), elulõngade kasvataja Erika Mahhov koos õpitoaga „elulõngade kasvatamine" (www. mahhovclematis.com) ja Merivälja kooli direktor Kaja Laanemäe aed õpitoaga „viljapuude lõikamine" Tallinna Botaanikaia spetsialisti Kalle Kõllamaa juhendamisel.

Mähel avas oma aia ja juhendas „pookimise" õpituba Calmia istikuäri (www.calmia.ee) aednik Jüri Annist. Kloostrimetsas said aiahuvilised botaanikute Mati ja Mari Laane juhendamisel ülevaate nende aia kollektsioonist. Unustamatu mälestuse jättis paljudele Kose asumi alguses Pirita jõekaldal avatud ettevõtja Tiit Raukas suurepärane ja avar erakinnistu.

Pirita asumis said aiahuvilised kahel korral tutvuda Pirita kloostri aiaga, aedniku Ülle Michelsoni (www.consilio.ee) juhendamisel, kus saadi ülevaade kloostri taimede kollektsioonist, ürtide kasvatamisest ja puude kujundlõikamisest.

Pirita Olümpiapurjespordikeskuse piirkonnas sai tutvuda kolme väikese eraaiaga: Masti tänaval toimus Pirita Majandusgümnaasiumi käsitööõpetaja Maarit Lebeni juhendamisel õpituba „klaashelmestest ehete valistamine" ja ettevõtja Mait Nilson (www.amphibear.com ) juhendamisel õpituba „amfiibauto kavalused" ning Regati puiesteel sisekujundaja Janika Veski juhendamisel õpituba „juurviljade grillimine ja tervislik salat".

Maarjamäe asumis avas Eesti Dendroloogia Seltsi (www.eds.ee) president Aino Aaspõllu iga kuu maist oktoobrini ühel päeval oma aia külastajatele, et huvilised näeksid eri kuu sessoonide aiailu muutumist ning tutvuksid erinevate taimeliikide kasvatamise võimalustega.

Täname kõiki Avatud Aedades osalejaid, nii aiaomanikke kui külastajaid.

Avatud Aiad Pirital 2012 kulgesid väga edukalt. Kõikide toimunud Avatud Aedade ürituste fotodega saab tutvuda MTÜ Pirita Selts kodulehelt www.piritaselts.ee. Oma jätkutegevustega alustame juba selle aasta novembris, kus pakume erinevate teemadega aiandusalaseid loenguid. Infot toimuvate ürituste kohta kajastame Pirita Lehes ja Pirita Seltsi kodulehel.