Eesti ainuke ohtlike jäätmete keskus jääb ka sel aastal suletuks - riik pole kolme aasta jooksul suutnud operaatorit leida


Vaivara ohtlike jäätmete prügila, Auvere küla
Vaivara ohtlike jäätmete prügilaFoto: Kadri Paas

Vaivara ohtlike jäätmete keskus on juba kaks ja pool aastat suletud olnud, sest riik ei suuda sinna operaatorit leida.
Vaivara ohtlike jäätmete käitluskeskuse (OJKK) sulgemise põhjuseks 2012. aasta sügisel sai ebaõnnestunud operaatorihange, kirjutab Põhjarannik.

Nimelt sai keskust seni opereerinud ASil EcoPro rendilepingu tähtaeg täis ja kuigi nad taas hankel osalesid, tunnistati võitjaks OÜ Ekoservis Teenused. Paraku ei suutnud firma pärast rendilepingu sõlmimist hankida üheksa kuuga ohtlike jäätmete käitluslitsentsi. Tollane keskkonnateabe keskus (nüüd keskkonnaagentuur) ütles selle tõttu neile lõpuks rendilepingu üles ning oli pool aastat hiljem sunnitud Eesti ainukese ohtlike jäätmete prügila sulgema.

Mullu suvel tundus juba üsna kindel olevat, et keskus peatselt taasavatakse − uue operaatorihanke võitjaks tunnistati AS Ragn-Sells.
Lepingu sõlmimiseni paraku ei jõutudki: pärast korduvat ajapikenduse andmist otsustas keskkonnaagentuur hanke nendega lõpetada.

Keskkonnaagentuuri asedirektor tugiteenuste alal Madis Helm ütles, et Ekoservis Teenustel puudus kogemus ohtlike jäätmete käitluses, mistõttu järgmise hanke juures sai see punkt väga oluliseks täienduseks.

Riigikogu keskkonnakomisjoni esimees Rainer Vakra on välja pakkunud, et Vaivara OJKK tuleks anda hallata ja opereerida riiklikule aktsiaseltsile. Madis Helmi sõnul ei ole riigi osalusega ettevõtete osalemine keskuse haldamise ja opereerimise hankel välistatud.

Helmi sõnul on enamik Eesti ettevõtjaid, kelle tootmise või muu majandustegevuse tulemusena tekivad ohtlikud jäätmed, leidnud nende üleandmiseks teisi lahendusi ja võimalusi. “Eestis teist seesugust ladestuspaika ei ole, kuid Euroopas on ohtlike jäätmete käitlejaid ja ladestajaid piisavalt,” ütles ta.

Loe Pikemalt Põhjarannikust.