Elektrijaamad saavad jälle massiliselt puitu põletada - otsus rõõmustab metsaomanikke ja teeb murelikuks puidufirmad

 (54)
Küttepuude eksport
KüttepuudFoto: Raivo Tasso

Vabariigi valitsuse otsus anda Narva elektrijaamadele tulevikus taas võimalus massiliselt puitu põletada rõõmustab metsaomanikke ja küttepuude tootjaid ning annab lootust hulgaliselt uute töökohtade tekkeks, ent paneb muretsema puidufirmad.

Eesti on võtnud Euroopa Liidu ees kohustuse viia taastuvenergia osakaal energia lõpptarbimises 2020. aastaks 25 protsendini. Mullu oli see juba 26,3 protsenti. Põlevkivi asemel hakkpuitu kasutades saab valitsuse hinnangul Narva elektrijaamades statistikakaubanduseks toota kuni kolm teravatt-tundi aastas. Eesmärki ületavat kogust saab Eesti müüa teistele ELi liikmesriikidele, see tähendab, et toodetud energia jääb Eestisse ning müüakse vaid toodetud statistilised kogused.

Eesti erametsaliit tervitas valitsuse otsust, leides, et väheväärtusliku puidu põletamine elektrijaamades ergutab mitmel moel Eesti majandust.

Liidu juhatuse esimehe Ants Eriku sõnul on Eestis juba 20 viimast aastat majandatud metsa alla soovitatava raiemahu. Küttepuu hind on viimased kolm-neli aastat olnud püsivalt madal, suuri probleeme on ka paberipuu müügiga.

“Kuna keskmises erametsas on madala kvaliteediga puidu osakaal üle poole mahust ja metsa majandada ei tasu, jätab omanik vajalikud tööd üldse tegemata. Lisaks energiapuidule jääb paraku metsa seisma ka palk ja muu puidusortiment, mis sobiks saetööstusesse saata,” selgitas ta.

Seotud lood:

ASi Repo Vabrikud juhatuse liige Karin Kruuda meenutas, et aastal 2009, kui elektrijaamad eelmine kord hakkpuitu kasutama hakkasid, tõstis see ühe aastaga puidu hinda keskmiselt 34 protsenti. Kolm aastat hiljem, kui elektrijaamad hakkpuidust loobusid, langes hind aasta keskmisena 10 protsenti.

“Kuna meie toodangu omahinnas on puitmaterjali osakaal ligi veerand, siis on iga suurem hinnatõus meile väga suur löök. Eriti arvestades turuolukorda tervikuna, kus eksport on raskendatud,” ütles ta.

Loe edasi Põhjarannikust.