Endine Playboy väljaandja plaanib maa-alust elektrijaama

 (9)
Faehlmanni tänaval sõideti maha elektripost
ElekterFoto: Andres Putting

Muuga sadama külje alla kavandtatakse pumphüdroakumulatsioonijaama võimsusega 500 megavatti, mis annaks elektrit siis, kui tuulegeneraatorid vaikse ilma tõttu seisavad või alakoormusega töötavad. Seni pole ambitsioonika projekti ideest ehitamiseni veel jõutud.

Tallinna Tehnikaülikoolis elektroenergeetikat õppinud Andre Lindvest (35) nõjatub mugavalt oma Pirita kontori toolile. Lindvesti huvitab nii tuule- kui hüdroenergia, kuid ta on olnud ka erootikaajakirja Playboy Eesti välja andnud Bränd Kirjastused juht.

Playboy Eesti väljaanne ilmus aastatel 2007-2011, maadles võlgadega, vindus ning läks lõpuks kuulsusetult hingusele.

Eesti tuulegeneraatorite koguvõimsus jõudis mullu 302 megavatini. Nelja Energia, millega Lindvest seotud on, kavandab Hiiumaa rannikust 12 kilomeetri kaugusele meretuuleparki võimsusega 700-1100 megavatti. Kust saada aga elekter juhul, kui on tuulevaikne ilm ning tuulegeneraatorite hiiglaslikud labad seisavad jõude?

Lindvestil on vastus varnast võtta – tuulikuid asendab tuulevaikuse korral pumphüdroakumulatsioonijaam (PHAJ). Selle soovib ta rajada Põhja-Eesti rannikule Jõelähtme valda Muuga sadama külje alla. Ettevõtmise veduriks asutati 2008. aastal Energiasalv OÜ, mille projektijuht on samuti Lindvest.
PHAJ loomiseks tuleks esmalt maasse raiuda kitsas šaht, mis läbiks esimesed 150 meetrit pinnasekihte. Selle all paikneva graniidi sisse tuleks sügavusel 150-500 meetrit paiknev suurem õõnsus kogumahuga 5,4 miljonit kuupmeetrit. Need 5,4 miljonit kuupmeetrit graniiti kavatseb Lindvest müüa Rail Balticu raudteetammi ehitamiseks Eestis, Lätis ja Leedus.

Loe edasi Harju Elus.