FOTO: Õnnetult surnud mõisapreili 100 aastat kadunud olnud hauakiviplaat leiti üles

 (19)
FOTO: Õnnetult surnud mõisapreili 100 aastat kadunud olnud hauakiviplaat leiti üles
Erakogu

Kärdes leiti ootamatult ligi 100 aastat kadunud olnud Stackelbergide hauakiviplaat.

Kärde mägi on tuntud kui kauni vaatega Vooremaa üks mägedest, mille tipust avaneb Endla järverabale, Koerule ja Emumäele imekaunis vaade. Kärde mäel asub 1903. aastast hauaplats, kuhu on maetud Kärde viimase mõisniku Victor von Stackelbergi õnnetult surma saanud tütar Rita.

Mõisapreili surma põhjustest on liikvel palju legende. Nendest ja mõisa ning Tooma Katsebaasi ajaloost saab lugeda raamatust M.Millend "Kärde mõisast Tooma Katsebaasini", mille esmaesitlus toimub 27. juulil 2013 Kärde külapäeval. 

Sportlikule peole oodatakse kõiki külaelanikke, naaberkülade ja Jõgeva valla rahvast, endisi Tooma Katsebaasi töötajaid, sõpru ja sugulasi.

Hauaplaadi tükid leidis Aksel Salu oma Pärna talu vana keldri puhastamisel. Kuidas vanad kivitükid talu keldrilaele sattusid, ei oska Aksel öelda, sest tema pere on seal elanud alles mõned aastad. Ilmselt on varasemad majaelanikud hauatähise kas leidnud või siis ise ära tassinud Kärde mäelt Preili haua juurest.

Mõisapreili hauda on üritatud 100 aasta jooksul korduvalt rüüstada ja aardeid otsida. Selline leid soojendab ajaloohuviliste südant ja teeb rõõmu, et saame kunagise hauaplaadi taastada ehk preili Rita leiab lõpuks rahu.