Haapsalu perearstid tõrguvad haigemajja koondumise vastu

 (4)
Le Vallikivi
Perearsti kabinetisFoto: Andres Putting

Läänemaa haigla peaarst Tõnis Siir pakub euroraha toel Läänemaa haiglasse loodavas tervisekeskuses kohta kaheksale perearstile, kuid viimased on tõrksad koonduma.

Haapsalus tegutseb seitse perearsti, neist kolm – Helle Saarsoo, Sirje Jupits ja Andri Meriloo – on juba haigemajja kolinud. Eraettevõtjana omaette tegutsevad Haapsalu perearstid ei näe põhjust haiglasse kolida. Haapsalus Lihula maanteel kortermajas tegutsev OÜ Peretohter ei maksa praegu renti, sest on ruumide omanik. Kahe arsti ja kahe pereõega Peretohtril on 130 ruutmeetrit pinda, neil on kolm arstikabinetti, sh üks lastearstile; üks ooteruum täiskasvanuile ja teine lastele, kaks protseduurituba ja personaliruum.

Ilme Leova partneri perearst Krista Raag-Tamme sõnul on praegu liiga vähe infot. Pole teada rendihinda, projektlahendusi ega muid tingimusi.

Haapsalus Jaama tänaval rendipinnal tegutsevad ühe koridori peal perearstid Marika Laar ja Ljudmilla Briljova. Laar ütles, et on kolm korda kolinud, neljandal korral tahab ta olla kindel, et see on viimane. Praegu ta aga ei näe, et haigemajas on parem. Üks põhjus, miks perearstid perearstikeskuse plaanisse umbusuga suhtuvad, peitub lähiminevikus. Nad pole unustanud, kuidas nad 1990. aastate keskel polikliinikust välja heideti ja omapäi jäeti.

„Ise pidime ennast perearstiks koolitama, ruumid, inventari ja seadmed muretsema, laenu maksma,” meenutas Leova. „Kus riik siis oli, kui me pärast polikliinikut alustasime, laenu võtsime ja oma varaga vastutasime?” küsis Briljova. Nüüd, mil perearstid on mingi stabiilsuse saavutanud, ennast laiendanud ja seadmetega varustanud, tuleks jälle kõik sinnapaika jätta ja uues kohas alustada.

Loe piekmalt Lääne Elust.