Hakkame sugupuud uurima

 (2)
Hakkame sugupuud uurima
Foto: Ilmar Saabas

Viimastel aastatel on veebikeskkond nimega GENI tekitanud kogu maailmas laialdase huvi oma esivanemate ning lähemate ja kaugemate sugulaste elulooliste andmete vastu. Tuhanded eestlasedki on leidnud, et just nüüd, uue aastatuhande esimestel kümnenditel on őige aeg vaadata tagasi ja otsida üles oma juured. Osa neist on ühinenud GENI asutajate ambitsioonika plaaniga koostada ülemaailmne sugupuu. Teine osa eelistab oma kogutud andmeid ise hallata, kasutades mitmesuguseid arvutiprogramme.

Arvuti ja internetiühendus on suguvősauurimist tunduvalt lihtsustanud. Rahvusarhiivi 90. juubelisünnipäeva tunnuslause „Iidne ja moodne rahvusarhiiv" on asetumas oma kohale, üha enam arhivaale on digitaliseeritud. Kui on teada oma vanaisa vői vanaema sünniaeg ja sünnikoht, on vőimalik juba paari tunniga leida oma esivanemad näiteks aastast 1750 ja paari vihmase sügispäevaga kokku panna väiksem sugupuu.

Esialgu tundub, et kogu informatsioon on vaid hiirekliki kaugusel. Kuid siis selgub, et aastal 18xx pőles kirik, mille hingekirja vanavanavanaisa kuulus ja meetrikatest on 40 aastat andmeid kadunud. Tema esimese naise ja viie lapse nimed - kust leida? Vői selgub, et sinu esivanematega seotud arhiivid pőlesid koos vallamajaga 1905. aastal. Ning vahel tahaks rohkem detaile teada saada - mis ametinimetus oli ikkagi vanavanaema ühel ristiisal ja mis haigusesse suri tema őde? Kuidas edasi toimida? Millist arvutiprogrammi sugupuu koostamiseks kasutada? Kust arhiivist leida andmeid mingi konkreetse inimese kohta? Mida tähendab see gooti kirjas kirjutatud lause? Neile ja veel paljudele perekonnaloo uurimisega seotud küsimustele on tulnud viimasel ajal aidata vastuseid leida.

Et küsijaid on olnud ka endise Järva-Peetri kihelkonna maadelt ja minu enda poolt uuritavad sugupuud koostatud samast piirkonnast, tekkis mőte laiendada Eesti Genealoogia Seltsi Järvamaa osakonna tegevust Türilt Koiki. Vastukajad sellele mőttele on olnud väga toetavad ja septembris tahaksimegi korraldada esimese kokkusaamise kőigile, kes on huvitatud suguvősa- ja külaajaloo uurimisest. Ootame nii neid, kes sellega juba tegelevad kui ka neid, kes alles kavatsevad uurima hakata. Huvitatutel palume end eelnevalt Koigi raamatukogus kirja panna. Lisada vőiks ka soovid kokkusaamise päeva ja edaspidi käsitlevate teemade kohta.

Kohtumiseni!