Hiiumaa suurima kalatööstuse varemetel valitseb vaikus

 (5)
Hiiumaa suurima kalatööstuse varemetel valitseb vaikus
Pilt on illustreerivReuters/Scanpix

Vaevalt teab keegi peale asjaosaliste, et oktoobri algul kinnitati Pärnu maakohtu Kärdlas kohtumajas kolm pankrotimenetluse lõpparuannet, sh Hiiumaa suurima kalatööstuse ja ehitusfirma oma, kirjutab Hiiu Leht.

Esimene neist algas enam kui viis, teine kaks aastat tagasi. Kalatööstuse pankroti kuulutas kohus välja 31. augustil 2006 ettevõtte omaniku Agu Laanemetsa avalduse alusel. Tööstuse oli ta napilt aasta varem ostnud suuromanikele Tiit ja Toomas Kõuhknale kuuluva aktsiaseltsi (AS) Hiiu Kalur tütarettevõtte ASi Dagotar pankrotipesast. Kõrgessaare alevikus asunud kalatööstuse järjestikused pankrotid olid valla ja kogu Hiiumaa jaoks suureks  šokiks - esimesel korral jäi tööta 250, teisel 100 töötajat.

Viimase pankrotimenetluse lõpparuandes märgib pankrotihaldur Andres Alaver, et Kõrgesaare kalatööstus oli pankrotivarana hästi säilinud ning menetluse algfaasis lootis haldur selle müüa tootmiskõlbliku kalatööstusena. Ettevõtjat, kes selle tööstusharuga Hiiumaal tegeleda sooviks ei leitud ning kalatööstuse kinnistud ja osa vallasasjadest ostis 2007. aastal Oliver Kruudale kuuluv AS Tere hinnaga üle 500 000 euro. Uus omanik lammutas tehase vastrenoveeritud tsehhid "pulkadeks" ja müüs kõik, mida veel müüa andis. Paar aastat jagas uus omanik lahkelt lubadusi ehitada kalatehase varemete asemele spaa, praeguseks valitseb varemetes täielik vaikus. Agu Laanemets ise ostis oma osaühingu Kvintessents kaudu kalatehase vallasasju kokku 31 000 euro eest. Haldur märgib, et Hiiu Kalatööstuse pankrotistumise järel lõppes Hiiumaal kala töötlemine. Võlausaldajatel jäi pankrotipesast saamata hulk raha. MESi kaotus oli u 430 000 eurot, PRIA kaotus ligi 300 000 eurot, Swedbank kaotas u 250 000 eurot, riigil jäi maksuraha saamata u 134 000 eurot. Rahuldamata jäi ka Kredexi tingimuslik nõue u 380 000 eurot (6 miljonit kr).