Iisaku vaatetorn jääb külastajatele suletuks

 (9)
Iisaku vaatetorn jääb külastajatele suletuks
Pilt on illustreeriv. Foto: jutumees44Delfi Pilt

Iisaku vaatetorn on kindlasti meie aleviku lemmikumaid turismiobjekte. Paraku on tänavusuviseid tornikülastajaid oodanud ees ebameeldiv üllatus - torni viiva trepi alumised astmed on eemaldatud ja torni minek rangelt keelatud. Põhjus on sealsamas silmaga näha - palgid on sipelgate poolt tugevasti kahjustatud ja eriti on kahjuritele maitsnud kõige alumised nurgadetailid.

Heinar Juuse teab rääkida, et palgid on tõenäoliselt olnud juba enne ehitamist kahjustatud, sipelgate tegevus on selles ahelas viimane etapp. Kahjuks ehitaja ei pööra sageli palkide kvaliteedile piisavat tähelepanu ja nii võib juhtuda, et selliste puittornide prognoositav 13-15-aastane eluiga kujuneb tunduvalt lühemaks. Torni seisukorrale on tehtud juulikuus ekspertiis ja taastamise võimalikud variandid põhjalikult läbi kaalutud. Uue torni ehitamine oleks ehitajale tõenäoliselt lihtsam, kuid ei RMK ega vallavalitsuse rahakott seda praegu ei võimalda, mistõttu minnakse torni konserveerimise ja tuleval aastal põhjalikuma taastamise teed. See on ehitajale paras pähkel, sest kahjustatud detailide väljavahetamine on keeruline töö. Eelkõige on tarvis selleks oodata tuulevaikset ilma, just tööde ohutuse mõttes. Septembri keskpaiku loodetakse see siiski ära teha.

Senikaua, kuni on torn piiratud lintidega ja üleval hoiatustahvlid, palutakse tungivalt torni mitte külastada.

Sipelgad on maiustanud ka Kotka matkaraja juures asuva linnuvaatlustorni kallal. Sedagi on Heinar Juuse sõnul mitu korda juba remonditud ja tuleval aastal lammutatakse torn tõenäoliselt maha. Lisaks rahalistele kulutustele peab ju torni valdaja kindlustama ka ohutuse torni külastajatele. Seda on aga sedavõrd kõrvalises paigas üsna raske tagada. Samuti on paratamatu, et varem või hiljem jääb torni kõrgus alla ümbruskonnas kasvavale metsale ja torni aina kõrgemaks ehitada ei ole alati mõttekas.

Seotud lood:

Teinekord tuleb leppida sellega, et oleme inimestena loodud kõndima kahe jalaga maapinda mööda ja taevasse tõusmiseks pole meile tiibu antud.