Juuremädanik hävitas Muhus metsa

 (1)
Juuremädanik hävitas Muhus metsa
Foto: Andres Putting

Kuna Muhu saart tabanud juuremädanik hävitas mitmel hektaril okaspuumetsa, istutatakse sinna tänavu mändide asemel kased.

Erametsakeskuse Saaremaa tugiisik Mati Schmuul rääkis Kadi raadios, et sel kevadel istutatakse metsaühingu maadel uusi puid üheksal hektaril ja seda tehakse peamiselt Muhu saarel, kirjutab Meie Maa.

“Juuremädaniku tõttu tuli seal kahjuks lasta maha raiuda keskealised metsad,” lausus Schmuul, kelle sõnul okaspuud sinna tagasi ei saa panna, kuna see nakatub kohe uuesti. Seepärast istutatakse sinna 4.–6. maini toimuvate istutuspäevade käigus kased.

Mati Schmuul selgitas, et juuremädanik on Muhu metsa mullas olnud juba aastaid ja see on tekkinud loomade karjatamisest. “Loomade pidamine metsas on metsa surm,” leidis ta.

“Paraku ei usutud, et see männimetsades võiks nii olla, kuid on. Kui maa pole varem metsamaa olnud, siis esimene põlv puid võib metsa minna küll. Puu kuivab järjest ära ja nii kui see nõrgemaks jääb, hakkavad juured alt mädanema, puu nõrgeneb ning ürask teeb oma töö kiiresti ära,” lisas ta.