Keila linna nädala tegija: Ahto Laadoga


Keila linna nädala tegija: Ahto Laadoga
Valdur Vacht

Tõenäoliselt ei tea mitmed Ahtot tundvad inimesed, et ta maalib. Teda teatakse teistest tegevustest hoopis rohkem.

Nüüd aga avab ta Keila Kultuurikeskuses oma näituse. Väljas on paar tosinat pilti, neist pooled viimase aasta jooksul valminud, teine pool „küla pealt" kokku korjatud, nagu Ahto nimetas. Näitusele on Ahto vaatamiseks pannud maastiku- ja meremaalid, ka portreed. On ka üks teatud mõttes poliitiline maal, ning kunagi katsetatud, nüüd aga taasavastatud tehnikas - õliga mustale sametile maalitud aktid. Oma tööde näitust on Ahto korraldanud ka varem - kunagises „Keikala" kohvikus.

Haapsalust pärit Ahtole meeldis juba koolipoisina joonistada ja vesivärvidega pilte teha. Esimesed õlivärvid kinkis onu, järgmiste saamiseks hankis Ahto läbi tutvuste piiritsooni loa, et Paldiskisse pääseda - sealses poes müüdi õlivärve. Aga muu tegevuse kõrvalt on Ahto kujutavat kunsti ja maali õppinud Tartu Pallase kunstikoolis, käinud Kunstiülikooli poolt korraldatud täienduskursustel ja õppinud tegevkunstnike juhendamisel personaalselt. Praegu on ta Haapsalu Kunstiklubi liige. Keilasse asus ta elama 1985.aastal.

Pintsliga on Ahto teeninud ka oma igapäevaleiba - kunagises „Baltikas". Tegi seinalehti, mõtles välja logosid. Oma esimese auto ostis ta ka maalide eest - võttis Soome mõned maalid kaasa, müüs need maha ja ostis 3000 marga eest „Lada".

Ahto tunneb, et mida vanemaks ta on saanud, seda enam on ta tahtnud tegelda meeldivate asjadega. Talle on selleks maalimine. „See rahustab ja viib muredest eemale," räägib Ahto.