Kodu-eestlased välis-eestlaste juures: Kiili rahvatantsijad käisid teisel pool maakera


Kiili Keerulised San Francisco Yerba Buena Aias, mis valmis LEP-ESTO 2013 tantsupeoks.
Kiili Keerulised San Francisco Yerba Buena Aias, mis valmis LEP-ESTO 2013 tantsupeoks.Erakogu

Juuni lõpp-juuli algus oli Kiili segarahvatantsurühmale Kiili Keerulised piire murdvaks ajaks. Osalesime tantsupeol Piirideta Eesti San Franciscos XXXI Lääneranniku Eesti Päevade (LEP) ja XI ESTO ühendatud festivali raames.

Kuidas Keerulised nii kaugele said?

Ameerikasse mineku mõtte pani meile enne jõule pähe Enno Arulaid - mees Sakust ja Pangviina kauaaegne tantsija.

Enno oli LEPESTO 2013 tantsupeo üks koordinaatoreid ja ta otsis endale Eestist abilisi ning rühma, kellega koos võiks ka ise sel tantsupeol tantsida. Uuest aastast olingi ootamatult ülepeakaela tantsupeo e-organiseerimisel sees ja nõuga abiks.

Tantsupeo kunstilise terviku loojaks ning põhilavastajaks sai Bostonis eesti rahvatantsu õpetav Talvar Tari.

See uskumatu ettevõtmine sai teoks! Kiili Keeruliste nime alla koondus 11 reisuhimulist tantsijat viiest erinevat rühmast: Kiili Keerulisi täiendas Kiili naisrühm Kiilitar, Enno (nagu mainitud, Saku Pangviinast), tantsumees Tabasalu segarühmast Tammed ja Toomed ning minu abikaasa, kellega me oleme kauaaegsed RKS Leigarid tantsijad. Selleks et tantse ja samme ühtlustada, tuli tantsutrenni koormust tõsta kahe-, vahel isegi kolmekordseks. Põnevaks ja innustavaks tegi asja seegi, et meil oli võimalus "Piirideta Eesti" tantsupeo n-ö kodu-