Koeru kogudusel vahetub peagi õpetaja

 (1)
Koeru kogudusel vahetub peagi õpetaja
Foto: toomastDelfi Pilt

Koeru Maarja Magdaleena kirik tähistas 22. juulil 725. aastapäeva. Paraku läks vaid mõni nädal mööda, kui Lea Heinaste otsustas töö Koerus lõpetada ja toimetada edasi Annas. Koeru kirikul on lootus aga saada peagi uus õpetaja.

Lea Heinaste sõnul sai Koeru kogudust teenima hakatud peale õpetaja Allan Praatsi lahkumist. Esimese teenistuse pidas ta 2011. aasta lõikustänupühal. „Seega siis päris kahte aastat ma Koerus olnud ei ole. Aeg on möödunud väga kähku. Kogu aeg oleme midagi teinud ja toimetanud. See aeg on olnud väga õnnistusrikas," kõneleb Heinaste.

Lea Heinaste sõnul on kogudus elujõuline ja tegus. „Seda tänu eelmisele juhatusele ja eriti Lembitule ja Klaarikale, elasin ma kiiresti koguduse ellu sisse. Detsembris 2012 valis kogudus uued juhtorganid. Ka uus juhatus on tubli ja tegus," kinnitab Heinaste.

Tema sõnul on kõige tähtsamad koguduse elus igapühapäevased jumalateenistused ja talitused: ristimine, leer, õnnistamised, matus. Need kõik on toimunud. Praostkonna sinodil kevadel, kus tehakse aasta kokkuvõtteid, märgiti Koeru kogudus päris mitmel korral positiivselt ära. Võiks öelda, et olime koos Paide ja Järva- Jaani kogudusega kolme esimese hulgas Järva praostkonnas.

Heinaste hinnangul on kogudus majanduslikult toime tulnud. „Siinkohal tänan kõiki koguduse liikmeid, kes on maksnud liikmemaksu, sest see sissetulek on koguduses kõige tähtsam. Veel oleme vahendeid saanud varade müügist ja rendist. Meid on toetanud Koeru vallavalitsus ja eraannetajad. Tänan kõiki."

Tegevustest veel. Kantselei koliti Paide tänava majast koguduse pastoraati Ida tänavale. Kogu tegevus toimub nüüd pastoraadis ja kirikus. Paide tänava ruumid on välja renditud ja vastavalt vajadusele on remonditud ruume.

Kõige suurem ehitus toimus sellel suvel kirikus. „Altariruumi põrand on täiesti uus, vana puitpõrand on vahetatud paekivipõranda vastu. Astuge sisse ja vaadake. Tööd kiriku juures jätkuvad.

Avariilised on käärkambri ja põhjakoja katused, need on lubatud tuleval aastal välja vahetada. Juhatus on võtnud nõuks enne talve kiriku katkised akna ruudud ära parandada.

Lähemal ajal tulevad kirikusse meistrid vana altarimaali restaureerima. Seegi töö peaks enne talvekülmade saabumist valmis saama," räägib koguduse õpetaja. Ta lisab, et rõõm ja tänu on igast kordaläinud ettevõtmisest, olgu see siis korras kiriku- ja pastoraadiümbrus või ohtlike puude mahavõtmine kiriku lähedalt. Rõõm tehtu üle ja tänu abi eest, olgu nõu või jõuga, olgu rahaline või mõistev suhtumine, õige ja toetav sõna õigel ajal. Kõike on olnud.

Meeldejäävamateks üritusteks peab Heinaste kahtlemata kiriku 725. aastapäeva tähistamist. „Vana ja auväärne on kirik, vana ja auväärne on kogudus. On ilus laul: „Ei ole üksi ükski maa". Ei ole üksi ka ükski kogudus. Koeru kirik ja kogudus kannab Maarja Magdaleena nime.

Tallinna Mustamäele ehitatakse uut Maarja Magdaleena kirikut. 7.07. kell 7 õhtul toimus üheaegselt kõikides seitsmes Maarja Magdaleena kirikutes üle Eesti toetuskontsert uue Mustamäe kiriku heaks. Igas seitsmes kirikus paluti Mustamäe Maarja Magdaleena kiriku eest ja pühitseti kohalik liiv, mis saadeti Tallinna. See liiv pannakse osaliselt liivakella sisse, mis jääb uuele kirikule ja osaliselt läheb see liiv uue kiriku nurgakivi ehitamiseks. Mul oli õnn osa võtta Tallinnas Jaani kirikus toimuvast üritusest, kus kuulutati välja uue kiriku arhitektuurikonkursi võitjad. Seitsme Maarja Magdaleena kiriku õpetajad valasid oma kogudustes pühitsetud liivad ühisesse anumasse, kust ta nüüd jätkab oma teed. Oli tõeliselt müstiline hetk," meenutab koguduse juht.

Veel lisab Heinaste: „Koerus oldud aeg on olnud väga ilus, tegus ja õnnistusrohke. Kõike ei ole võimalik üles tähendada. Asjaosalised teavad ja on samuti tänulikud Jumalale ja kaasinimestele. Elu läheb edasi. Soovin kogudusele jätkuvat Jumala õnnistust oma töödel ja tegemistel."

Koguduse elu ja tegemistega on võimalik end kurssi viia, külastades Koeru valla kodulehte, kus on kirjas kogudust puudutav info lingi all: Koeru Maarja Magdaleena kogudus.