Kolhoosiajal loodud masinakeskusest Kalesil on saanud paarisaja töötajaga tööstuspark


Kolhoosiajal loodud masinakeskusest Kalesil on saanud paarisaja töötajaga tööstuspark
Kalesi tööstusparkFoto: Ants Kivimäe

Kui sõita Raasiku vallas Peningi külast Aruküla poole, hakkavad pärast metsatukka ja põldusid paistma paremal tee ääres suured hooned ning suunaviidad, mis juhatavad ettevõtetesse. Vahetult korter- ja eramajade kõrval on masinakeskuse silt ning parkla. Teele ei paista palju, kuid sildi alt sõidab igal päeval läbi arvukalt autosid – nii Raasiku vallast kui mujalt üle Eesti käiakse tööle firmadesse, mis on koondunud Kalesi tööstusparki.

Masinakeskuse territooriumil on end sisse seadnud Makron Eesti OÜ, Linford, AS Hanza Mechanics, keskusest veidi Peningi poole jääb Unibox, veel sadakond meetrit kaugemal on OÜ Aknatehas roheline-oranž hoone, mis kirjaga „Kalesy aknatehas“ paistab üle põllu Peningi teele.

Kohalikud kutsuvad Kalesi tööstusparki masinakeskuseks, kasutatakse ka nime tööstuspark, kuigi umbes 80 000 ruutmeetri suurune territoorium on naabervalla Rae tööstusaladega võrreldes üsna pisike.
Raasiku vallavalitsuse hiljuti tellitud mobiilipositsioneerimise uuringu järgi käib Raasiku valda tööle 1283 inimest erinevatest omavalitsustest, neist paarsada Kalesi ettevõtetesse.

Kalesi masinapark loodi nõukogude ajal, seal oli Aruküla kolhoosi remonditöökoda, mille juures seisis pidevalt arvukalt kolhoosimasinaid.
Volikogu esimees, Raasiku aleviku elanik Ants Kivimäe meenutas, et töökoda oli aktiivselt kasutuses ning andis paljudele tööd: „Paljud ilmselt ei teagi, mis seal territooriumil varem oli. Masinakeskuse territoorium oli avar ja ruumikas ning kolhoos oli loonud korraliku remondibaasi.”

Ta jutustas, et mitmed kolhoosiaegsed hooned on praegugi alles ning ettevõtete kasutuses. Palju hooneid on juurde ehitatud ning kunagisest avaruses on saanud ruumikitsikus: „Territoorium on nii täis ehitatud, et vaevalt sinna keegi enam juurde mahuks.”

Loe pikemalt Sõnumitoojast.