Kuidas Siberis naisi koheldi: Eesti tüdruku suvi aastal 1953

 (43)
Kuidas Siberis naisi koheldi: Eesti tüdruku suvi aastal 1953
Kasetohukirjad SiberisFoto: Vallo Kruuser

Autor Maire Metsäär annab lugejale pildi sellest, kuidas Siberis naisi koheldi. “Näiliselt olid nad ju vabad inimesed, nad ei käinud komandandile allkirja andmas,” kirjutab autor.

Pärast Stalini surma ei olnud veel midagi muutunud. Poliitvangid olid endiselt laagrites. Maarahva töö kergendamiseks kolhoosides traktoreid peaaegu polnud.

Selles Siberi sovhoosis käidi traktoriniidukiga suured väljad üle. Kuna põua tõttu kasvas hein hõredalt ja loomi peeti palju, siis tuli ju kusagilt talveks loomasööt kokku korjata. Traktorirehaga kraabiti hein kaartesse ja siis algas heinatööliste orjatöö.

Naisi oli iga kuhjategija mehe ja härjapaari kohta neli. Härjad vedasid lohistit heinakaare kõrval, naised ladusid sööda lohistile hangudega. Kui kuhi sellel oli juba nii kõrge, et hanguga enam üles ei ulatunud, pidi naine ronima ühe härja turjale ning sundima valju sõimuseguse kisaga härgi koormat kuhja juurde vedama. Kõik põllutöölistest naised olid head härgadel ratsutajad. Need kaheksa vene naist, kes eesti tüdrukuga koos töötasid, olid sõdurilesed ja nende lapsed pidid külas oma isiklikke loomi kantseldama.

Loe edasi Saarte Häälest.