Külmad käed ja jalad – mida teha?

 (11)
JALAPESU
JalavannFoto: Ingmar Muusikus

Kõik me mäletame mõnda hetke, kui käed või jalad hullupööra külmetasid. Mõnel inimesel tuleb seda iga päev ette. Mida külmade käte ja jalgade vastu teha ja millal peaks murelikuks muutuma? Nõu annab Apotheka apteeker Kerli Valge.

Talviste miinuskraadidega hakkavad paljud tajuma kätes ja jalgades külmatunnet. Tihtipeale ei ole küsimus selles, kas kindad on käes ja paksud sokid jalas, vaid tegemist on verevarustuse häirega. Verevarustuse häired võivad esineda paljudel, aga sagedamini madala vererõhuga sundasendis töötavatel naisterahvastel. Vereringehäired võivad olla tingitud temperatuurist, organismi eripärast, vanusest, stressist, suitsetamisest, aga ka haiguslikust seisundist.

Soovitatud on vältida toiduaineid, mis jahutavad keha: näiteks troopilisi vilju, sealiha, suures koguses külmsalatit, kohvi ja gaseeritud jooke. Sooja saamiseks tuleks eelistada toite, mida saab maitsestada ingveri, kardemoni või pipraga, juua ingveriteed, süüa veiselihasuppi, lambalihahautist, köögivilju, rooskapsast, apteegitilli, mune või ploome.

Kasuks tuleb ka regulaarne saunaskäik, aga ka jalgade ja käte liigutamine, soojad vannid ja massaaž ei tee halba.

Loe edasi Lõunaeestlasest.