Kus asuvad Kolga kloostrimõisa hooned?

 (4)
Kus asuvad Kolga kloostrimõisa hooned?
Kolga mõisFoto: Kolga mõis

27. veebruaril maakonna muuseumis peetud konverentsil rääkis arheoloog Villu Kadakas 2014. a suve uuringutest Väike-Pakril ning mullusest ekspeditsioonist Kolga mõisasüdamesse. 20.märtsini saab muuseumis vaadata üht osa näitusest “Arheoloogilised välitööd Eestis 2015”. Väljas on Harjumaa ja Tallinna uuringute kokkuvõtted.

Mullu suvel toimusid kaevamised Kolga mõisasüdames, et täpsustada kunagise kloostrimõisa asukohta. Kaevamistele eelnesid otsingud georadariga.

Vanast hoonestusest on olemas vaid üks kujutis ehk aastal 1615 diplomaat Goeteerise valmistatud vasegravüür. Tõenäoliselt on sellel vaade Pudisoo jõe poolt. Kuid pildil on mitmed asjad valesti. Näiteks sõidab gravüüril talumees reega, puud on aga täies lehes.

Mõisaaset on otsitud eri paikadest (nn Tondimäelt ja mujalt). Aastal 1985 uuris arheoloog Kalle Lange seoses küttetrassi rajamisega Kolga mõisa peahoone ees asuvat nn auringi. Ta leidis selle nurgast müürikatked, mis suure tõenäosusega kuuluvadki keskaegsele hoonele. Samas asub ka hilisem, nn Mutionu kelder.

Loe pikemalt Harju Elust.