Suvel tavaliseks saanud tee-ehituse asemel tegeleti Euro Oilile kuuluvas Vääna-Viti tanklas hoopiski rohelise mõttelaadi juurutamisega. Üle Eesti 18 teenindusjaama omav kütuseettevõte püstitas just nimelt Harku valda oma esimese tuulegeneraatori, mis varustab kõrvalasuvat tanklat puhta ja taastuva elektrienergiaga.

"Kütuse müük ja kauplus nõuavad tahes-tahtmata elektrienergiat ja üha kallinevate hindade tõttu proovisime leida asendust põlevkivist toodetud elektrienergale," sõnas Euro Oili nõukogu esimees Arno Hirtentreu, kelle sõnul on puhtama elukeskkonna tagamine üks ettevõtte peamisi eesmärke.

Idee kasutada tuult elektri tootmiseks tulenes Viti külas asuva tankla põllupealsest ja seeläbi soodsast asukohast.

Tuulegeneraatori püstitamine ei toimu üleöö ja selle rajamiseks tuleb läbida kindlad etapid. Kui suuremõõdulise tuulepargi ehitamine peab olema kooskõlas üldplaneeringuga ja nõuab detailplaneeringut, siis Rannamõisa tee ääres asuva bensiinijaama 10-kilovatine generaator on mikrotuulik, mille nõuded on leebemad.

Hirtentreu sõnul kulus kogu projektile ideest kuni teostuseni umbes üks aasta, kuid kooskõlastuste hankimise ja ehituslubade taotlemisega tegeles täielikult tuulikute valmistamisega tegelev Konesko AS.

"Importtoodangu asemel valisime Konesko just nimelt seetõttu, et tuulegeneraatorid on kvaliteetsed ja arendustegevus ning tootmine toimub Eestis," ütles Hirtentreu.

Arno Hirtentreu sõnul ei ole Euro Oilil plaanis kõiki tanklaid tuulikutega varustada, kuna neid ei ole sobilik ega ka võimalik püstitada linna tingimustes elurajoonide lähedusse. "Viti tankla ümbruses on ärimaa ja praegune asukoht on tuulegeneraatorile igati sobilik," ütles ta. Positiivset vastukaja leidis projekt ka Harku vallamajas, kus Hirtentreu sõnul soositakse rohelist mõtteviisi.

Kuna Harku valla inimesed ja ettevõtted on keskonnateadlikud, siis kooskõlastamisel üldiselt tõrkeid ei tekkinud, kuid oli ka üksikuid kõhklejaid. 10-12 aastaga end tasuva tuuliku suhtes on Hirtentreu optimistlik. "Et olla innovatiivne, tuleb ajaga kaasas käia," sõnas ta." Tänu kahesuunalisele lahendusele kasutame ise nii palju elektrit, kui vajame, kuid ülejäänu müüme elektrivõrku tagasi.