Looduskaitsekuu jõhker avapauk: metsalangetaja lõhkus Eestimaa lõunatipu loodusraja

 (49)
Looduskaitsekuu jõhker avapauk: metsalangetaja lõhkus Eestimaa lõunatipu loodusraja
Lõunatipu loodusrajal maha võetud jäme haavapuu, mille kohta looduskaitsjad arvasid, et see võis olla lendorava pesapuu.Foto: Uma Leht

«Pidime südamest kinni haarama, kui nägime, mis on loodusõpperajast järele jäänud,» ohkas Eesti looduskaitse seltsi Varstu osakonna esimees Silver Sild.

«Sillakesed on lõhutud, õpperada risuhunnikuid täis. Infotahvlid ja viidad, mis me mullu üles panime, on haohunniku alla puruks pressitud. Kõige rohkem hakkab südamele see, et Peetri jõe kallas on täiesti lagastatud: veepiirini on mets maha raiutud, hagu on jäetud jõe äärde ja endisest kaunist vaatest pole midagi alles. Tegime 1. mail talgupäeva, 11 seltsi inimesega raiusime raja vabaks, aga seda risu ei jõua me kunagi ära koristada.»

Lõunatipu kinnistu omanik Lembit Kängsepp õigustas raieõiguse ostnud OÜ Samm Mets tegevust: raiutud on seaduse piires ja seadus annab langi kordategemiseks terve aasta aega. Kängsepp sai lageraieks loa napilt enne seda, kui Keskkonnaamet kehtestas piirkonnas raiepiirangud, uurimaks looduskaitsealuste liikide esinemist.

Looduskaitsjad soovivad Eesti lõunatipus laiendada Peetri jõe kaitseala, et pääseda üle 100 hektari suurusest dolokivikaevandusest, mida lähedale plaanitakse.

Piirkonnas on nähtud musta toonekurge, habekakku ja kasvab kümneid looduskaitsealuseid taimi, Peetri jões elab kaitsealuseid kalu. Kas kaitseala laiendatakse, selgub sügisel.

Edasi loe Umast Lehest.