Mehed metsas: karmi töö jaoks on vaja kutsumust

 (17)
harvester
HarvesterFoto: Siim Lõvi

Anija vallas Pillapalu metsades harvesteriga lageraiet tegev Tarmo Ots (35) naudib oma ametit. Esmaspäeva hommikul kella kümne paiku on mehel juba pool tööpäeva juba seljataga, sest ta alustas varahommikul kell neli.

Harvester John Deere 12/70 neelab tunnis 16-18 liitrit kütust. Kui masinaga 24 tundi järjest lageraiet teha, on hektar maad puhas ja 250 tihumeetrit korraliku männipalki raiesmikul äravedamist ootamas.

Harvendusraie puhul saadakse puitu mõnevõrra vähem – ööpäeva kohta sadakond tihumeetrit.

Et inimvõimetel on siiski piirid, töötatakse harvesteriga 12-tunnistes vahetustes. Päevane vahetus algab hommikul kell 4 ja lõppeb pärastlõunal kell 16. Sellele järgneb öine vahetus.

Tavaliselt tehakse harvesteriga jutti kas kuus päevast või kuus öist vahetust, millele järgneb kolm vaba ööpäeva. Nõnda tuleb harvesteri kohta kolm metsameest, kellest üks parasjagu töötab masinal, teine magab metsa veerel gaasiküttega järelhaagises ja kolmas on kodus naise-laste juures.
Lumega tullakse toime

Luua metsanduskooli lõpetanud Tarmo Ots on Pillapalus metsa lõiganud eelmise aasta novembrist. Aarman Puidu palgal olev mees teeb tööd Riigi Metsamajandamise Keskuse (RMK) tellimusel. Objektil jagab Otsale käsud kätte Tarmo Tamm (41), kes nimetab end RMK kirderegiooni praakeriks.

Loe edasi Harju Elust.