Mulgimurdeline näidend ootab publikut


Mulgimurdeline näidend ootab publikut
Foto: Ilmar Saabas

Need Mõisaküla pered, kes lastekaitsepäeval kultuurimajja Teatrike OÜ etendatud rahvapärimuslikku koguperetükki „Kolm suurt soovi" vaatama läksid, said üllatava elamuse ega pidanud pettuma.

Puuraiuja Lopi kohtub metsas Tillulilluga, kes kingib talle tänuks kuldsõrmuse ühes kolme täidemineva sooviga. Peagi ajab küllatulnud piirimees aga pere hea õnne luhta, kui Lopi naine Lapi saladuse enneaegu välja lobiseb.

Mulgimaa kuulsaim kirjanik August Kitzberg kirjutas näidendi „Kolm suurt soovi" sajand tagasi. Fr. R. Kreutzwald oli pärimuse Lopist ja Lapist raamatusse talletanud veelgi varem.

Näitleja Priit Karm oskab nukke, maske ja hääli meisterlikult kasutades tuua vaatajateni lastepärase maailma, milles mõtiskletakse hea ja kurja ning muude püsiväärtuste üle. Mulgimaa vaatajaile on eriti meeldivaks üllatuseks, et ilusate laulude ja muusikaga näidendis kõlab lisaks kirjakeelele rohkelt laitmatut mulgi murret.

2008. aastal esmaetendatud näidendi huvides käis Tartumaa mees Priit Karm seda koguni toona Abja kultuurimajas korraldatud kursustel õppimas.

Pärimusaasta on poole peal. Igati sobilik oleks kutsuda Teatrike just tänavu seda lustlikku mulgimurdelist koguperetükki mängima teistessegi Mulgimaa kultuuri- ja rahvamajadesse. Eriti põnev on etendusele kaasa elada mulgi murret koolis õppivatele lastele ja nende õpetajatele. Mees nagu teater Priit Karm (post@teatrike.ee) on nõus lahkelt tulema.