Naissaare muuseum ei saa jalgu alla

 (4)
Naissaare muuseum
Naissaare muuseumFoto: Bianca Mikovitš

Naissaare muuseumi idee pärineb Viimsi vallalt. Selleks valiti välja endine nõukogude armee üleajateenijate elamu saarel, mis on praegu osa Rannarahva Muuseumist.

„Naissaarel Männiku tee 10 asetsevas endises üleajateenijate elamus tegutseb muuseum alates 27. juunist 2000. aastast. Kuid alles 2008. aastal alustati ekspositsiooni arendamisega,“ meenutab Rannarahva Muuseumi teadusjuht Maivi Kärginen.

Kavade kohaselt pidi ekspositsioon koosnema kohapeal olevatest esemetest. Esialgsest esemete nimekirjast on näha, et sinna kuulusid nõukogudeaegsed relvad, kiivrid, vormimütsid, mundrid, pagunid, plakatid, telefonid, aga ka näiteks WC-s poti peal istuv sõdur ja raudvoodi magava mannekeeniga.

„Õige pea viidi väiksemad esemed ja fotod/joonised saarelt ära, sest varguste hulk oli liiga suur. Kuna puudus valve, siis esemeid läks palju kaduma. Seetõttu jäi ekspositsioon lõpuks napiks,“ ohkab Kärginen.
Kuidas vargad ekspositsioonile ligi pääsesid? „Naissaare muuseumi külastamine on tasuta, sinna võib minna igal ajal. Uksed on lahti terve aasta,“ selgitab Kärginen.

Praegu on muuseumis uudistajatele vaatamiseks väljas vaid mõned metallist objektid, nagu mürsud ning raudvoodi mannekeeniga.

Loe edasi Harju Elust.