Narva linnuse arhitektuurikonkursi võidutöö on pälvinud ohtralt kriitikat

 (4)
Narva linnuse arhitektuurikonkursi võidutöö on pälvinud ohtralt kriitikat
Narva linnusFoto: Jevgenija Zelenskaja

Narva linnuse arhitektuuriprojektide näituse avamisel räägiti sellest, et arhitektuuripärandi eest hoolitsedes ei tohi minna ajaloo võltsimise teed. Arhitektuurikonkursi võitjaks tulnud projekt on saanud linlastelt ohtralt kriitikat väidetavalt mälestisele sobimatu modernsuse eest.

Sihtasutus Narva Muuseum kuulutas juunis välja arhitektuurikonkursi, mille eesmärk oli leida Narva linnuse hoonetele ja territooriumile ruumiline terviklahendus. Žürii otsusega valiti konkursi võitjaks ideekavand “Kaks sõpra”, mille autorid on Kalle Vellevoog, Tiiu Truus, Lidia Zarudnaja ja Martin Prommik arhitektuuribüroost OÜ JVR. Nagu teisedki konkursil osalenud, kavandasid ka võitjaks tulnud töö autorid linnusesse rohkesti nüüdisaja vaimus ehitisi.

Konkursi tulemused tekitasid mõningates narvalastes meelepaha, mille nad internetiavarustes välja paiskasid: “Mille kuradi pärast on linnusesse vaja teha ei tea mida?”; “See uuendus tapab kogu idee ning muudab iidse linnuse Disneylandiks. Tehke see kusagile mujale!” jne.

Narvalane Vjatšeslav Šilkin avaldas Facebookis narvalaste seas laialt levinud arvamust: “Hermanni linnus on ajaloopärand, mitte modernsete arhitektuurikatsetuste platvorm. Narvas on küllalt teisi kohti, mis ei ole ajaloolise pärandiga koormatud − seal katsetagegi!”

Loe edasi Põhjarannikust.