Noorte kainer – viie kuuga 30 purjus alaealist

 (8)
PIDUTSEMINE
Pidu ja alkoholFoto: Annika Haas

“On juhtumeid, kus vanemad keelduvad oma teismelist koju võtmast, sest neil on järeltulija tempudest villand ja nad ütlevad, et las noor magabki turvakodus kaineks,” räägib Nõmme turvakodu personalijuht Priit Siig joobes alaealistele mõeldud öisest turvakoduteenusest.

Tänaseks on noorte kaineris, mis avati tänavu 2. veebruaril Nõmme tee turvakeskuse viienda osakonnana, maganud 28 noort. Öist turvakoduteenust nelja voodikohaga pakutakse joobes kuni 17-aastastele noortele iga päev ajavahemikus 22.00-10.00. “Seni on kõik noored olnud alkoholijoobes, kuid vastu võetakse ka narkojoobes noored,” räägib Siig.

Erinevus kainestusmajaga seisneb selles, et turvakodu pole kinnipidamisasutus. “Soovi korral saab noor helistada ja koheselt mõne sugulase järgi kutsuda. Kui täiskasvanud vastutav isik saab lapsele järgi tulla, siis ei pea siin ööd lõpuni magama,” selgitab Siig. Turvakodus saavad öö veeta siiski vaid noored, kelle joove on alla keskmise.“Üle kolmepromillise ehk tervisele ja elule ohtliku joobega noori me vastu ei võta ja noor toimetakse kiirabisse. Üks selline juhtum on ka esinenud,” sõnab Siig.

Tallinnas küll teenust osutatakse ja Tallinna linn teenust finantseerib, kuid 28st turvakodus maganud noorest 19 on olnud pärit Tallinnast väljaspoolt. “See on tegelikult ka loogiline, sest Tallinnas kinni peetud ja Tallinnas elavate laste koju transportimine on palju lihtsam, kui kaugemal elavate laste koju viimine,” jutustab Siig, kelle sõnul on turvakodus maganud ka lapsed Lõuna-Eestist, kes on Tallinna pidutsema tulnud.

Loe edasi Harju Elust.