Õnnelik part saia ei söö


Lindude toitmisest parkides-11
Foto: Ilmar Saabas

Kahe Elva Gümnaasiumi neiu, Gerli Helbre ja Dajana Juškini eestvedamisel püstitati Arbi järve äärde puuskulptuur, mis manitseb, et inimesed ei söödaks parte. Skulptuuril on kujutatud parti, kelle jala otsa on seotud sai.

“Inimesed toidavad pahaaimamatult parte, aga sellega häirivad nad partide rändeinstinkti ning sai ei kuulu üleüldse pardi toidulauale, vaid hoopiski kahjustab nende seedeorganeid,” selgitab Gerli Helbre. “Nii jäävadki nad siia järve talvituma, inimesed hoiavad neid kinni,” lisab ta.

Gerli Helbre, ühe projekti autori sõnul sai kõik alguse uurimistööst. “Meie uurimistöö koosnes praktilistest töötubadest lasteaedades ning skulptuuri organiseerimisest.” Tema sõnul tahtsid nad leida partide toitmise probleemile mingisugust lahendust.

“Alustasime teavitustööga lasteaedadest ning seal viisime läbi mängulisi töötube, et lastele selgitada, miks inimene ei tohiks parte saiaga sööta või üldse toita,” ütleb Helbre. “Tuli välja, et kolmes Elva lasteaias toidavad parte ligikaudu 72% lastest,” lisab tüdruk.

Tüdrukud tahtsid kuidagi ka täiskasvanute seas probleemi esile tõsta. “Alguses mõtlesime plakatite peale, aga kohe sai selgeks, et skulptuur mõjutaks inimesi oluliselt rohkem,” meenutab Gerli Helbre.

Mõttele järgnes teostus. Puuskulptuuri autoriks on kunstnik Anni Irs, selle paigaldas Matti Silber.

Loe edasi Elva24 lehelt.