Saaremaal elaval endisel pikaaegsel laevakaptenil on imetlusväärne kunstnikutalent


Tõnu Arrak.Noameister
Foto on illustratiivne.Foto: Vallo Kruuser

Järgmise aasta küünlakuus 83-aastaseks saav Tiirimetsa külas sündinud ja kasvanud nüüdne kuressaarlane mäletab detailse täpsusega aastakümnetetaguseid merereise, sadamaid, meeskonnaliikmeid – kõike ja kõiki oma pikal eluteel. Kui jutt läheb harrastustele, millega laevakapten maal olles tegelenud ja millega tegeleb praegu, siis neist rääkides viib vana merekaru jutu taas märkamatult mereteemadele.

Vaatad Valter Nuumi tehtud meremaale, tema nikerdatud jalutuskeppe, sätendavaid suveniirnugasid, nahast õmmeldud märkmikuümbriseid, rahataskuid ja prillitoose või väikese töökoja seinale ritta sätitud endameisterdatud kirveid. Nõnda mõistad, et see sitke mahlaka huumorisoonega saarlane on elus läbi löönud mitmel rindel.

Heldimusega räägib nüüdne hobikunstnik Ruhnu ajast. Just Eesti kaugemal meresaarel tekkis sinna mehaanikuna tööle suunatud Valteril huvi metallist igasugu ilu- ja tarbeasju meisterdada. Selleks andis tõuke kohalik mees Peeter, kelle juures Valter pärast päevatööd graveerimist ja muid tegemisi uudistamas käis.

Ruhnus tegi Valter kaasa ka näitemängus. Kiire roll Oskar Lutsu teoste ainetel lavale toodud näitemängus tuli tal päris hästi välja. Meesansamblit juhendas ta seal samuti ja laulis ka ise.

Joonistada meeldis Valterile juba lapsena. Kihk kunsti valdkonnas midagi juurde õppida oli meremehena karjääriredelil kapteniks tõusnud Valteril nii suur, et ta otsustas teadmisi ammutada Tartu kunstikooli kaugõppeosakonnas. Seal pälvis ta oma andega ja õpingutesse suhtumisega õppejõudude heakskiidu.

Loe edasi Saarte Häälest.