Säästa ja investeerida saab ka väikesest palgast - kuidas?

 (74)
Eurod peopesal
Eurod peopesalFoto: Sven Arbet

Paljud inimesed ütlevad säästmise ja investeerimise kohta, et nad ei saa seda teha, sest kõik kulub elamise peale. RahaFoorum.ee omaniku Taavi Pertmani sõnul saab ka väikese palga kõrvalt säästmist alustada ja see algab hetkest, mil mõistetakse, et tegelikult pole kõike vaja osta.

Oletame, et neljaliikmelises peres teenib isa 600 ja ema 450 eurot. Kogusumma 1050 eurot ei tundu nelja peale kuigi suur, kuid finantsblogija Taavi Pertmani (28) hinnangul saab siingi kokku hoida. „Hiljuti kirjutati, et samasuguses peres elatakse Tallinnas 500 euroga. See on liigne tagasihoidlikkus, kuid umbes 700 eurot peaks elamiskulud katma küll,“ hindab ta. Ülejäänud 350 eurot saaks kasvama panna.

Levinud kulud on Taavi sõnul järelmaksud ja laenud, tellitakse ka ajakirju, mida ei loeta või mida saab internetist tasuta lugeda. „Võib-olla elatakse liiga kallis korteris ja sageli on autod uhkemad, kui palganumber õigustaks,“ loetleb Taavi. „Auto omamise eest tuleb igal aastal peale maksta, kuid inimesed ei arvuta, kui palju autole tegelikult kulub.“

Säästmine muutub lihtsaks siis, kui inimene saab aru, et tal pole nii palju asju vaja. „Kui mõtleme ajas tagasi oma ostude peale, siis mõistame, et asjade ostmine ei tee meid pea kunagi õnnelikuks. Kui teeb, siis lühiajaliselt,“ räägib Taavi. Olulisem oleks muuta mõtteviisi ja panna raha enda eest tööle. Aga kuidas?

Loe edasi Kuulutajast.