Sõrve militaarmuuseumil oli teguderohke hooaeg


Sõrve militaarmuuseumil oli teguderohke hooaeg
Topham Picturepoint

Kuigi sel aastal hakkasid turistid massiliselt Sääre tippu külastama alles vahetult enne jaanipäeva kujunes suvehooaeg Sõrve militaarmuuseumi jaoks edukaks ja töiseks. Alustati ju koristustalgutega Stebeli komandopunkti juures juba jüripäeval.

Suvi möödus muuseumirahvale töiselt. Turistidega suhtlemise kõrval tuli kulutada palju aega muru niitmisele. Lisaks on muuseumitöötajad vabatahtlikult oma hoole alla võtnud nii I maailmasõja aegse ühishaua Sääre mõisa vastas kui ka Jämaja teeristis olevad II maailmasõja mälestuskivid.  Augusti viimasel laupäeval kell 21.30 süüdati muinastuli Sääre tipus, millega lõppes turismihooaeg. See-eest toimus muuseumi korraldamisel 8 septembril rahvusvaheline ajalookonverents „Zerel 95", kus käsitleti 1917 aasta sõjasündmusi Sõrve poolsaarel. Konverentsil, mis oli osaks Euroopa muinsuskaitsepäevadest esinesid Juri Melkonov Riiast, Juri Maltsev ja Robert Treufelt Tallinnast ning mereajaloolane Bruno Pao Kuressaarest. Kui eelmisel aastal toimus konverents Torgu puhkemajas, siis sel aastal oli kool remondis.

Õnneks võimaldas Sõrve turismitalu Jüri Miti isikus kasutada konverentsi korraldamiseks oma saali. Ning seda ilma rahata. Lisaks söötis Mitt kohaletulnutel ka kõhud täis. Jällegi ilma tasu tahtmata. Ennekõike peaks külalised tänama aga köögi perenaisi, kes selle rammusa supi ja maitsvad koogid valmistasid.

Kas järgmisel aastal septembrikuus toimub Saaremaa raudteedele pühendatud ajalookonverents kogukonnamajas või taas Sõrve turismitalus näitab aeg. Igatahes sobib turismitalu oma männimetsa ja mugava saaliga ideaalselt sellisteks üritusteks ja sööki pole ka kaugelt tuua. Septembri viimasel pühapäeval korraldati muuseumi eestvedamisel hingepalvus Säärel I maailmasõja aegsel plahvatusohvrite ühishaual. Teenistusel, mille viis läbi isa Andreas Põld Kuressaarest osales lisaks kohalikele elanikele vene saatkonna atasee Sergei Stepanov. Teenistusele järgnes ühine teejoomine muuseumis.

Talveperioodil saab muuseumi külastada vaid etteteatamisel. Ühendust tuleks võtta telefonil 5130921 või 56359533. Kohtume taas kevadel.